Добра сарадња Швајцарске и Србије

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да Србија неће бити земља у којој се само размишља како да се сачува плата, односно радно место, а не посао и конкурентност на тржишту. Потпредседник Швајцарске и савезни министар економских односа, образовања и истраживања Јохан Шнајдер Аман поручио је да су иновације важне за развој, а да стручно образовање доприноси повећању конкурентности и иновацијама.

Премијер Вучић је, на заједничкој прес-конференцији после састанка са потпредседником Швајцарске и савезним министром економских односа, образовања и истраживања Јоханом Шнајдером Аманом, рекао да не јењава притисак политичара и медија да се не гасе предузећа која деценијама праве губитке и "живе" на субвенцијама.

"Па шта ако се гаси, гаси се зато што не ради, што не послује по тржишним принципима, зато што није конкурентно на тржишту, зато што га је неко уништио или погрешно приватизовао", приметио је премијер и додао да и у том погледу може много тога да се научи од Швајцарске, од промене приступа према раду и пословању, до увођења дуалног образовања.

Вучић је истакао да се, иначе, помоћ Швајцарске Србији од деведесетих година мери десетинама милиона евра, али да Србија од те земље пре свега жели да научи како да ради.

Наводећи да школујемо децу коју не шаљемо на праксу, те да имамо економисте који никад нису видели фактуру, Вучић је рекао да то мора да се промени и да ће влада радити на увођењу дуаланог образовања, упркос критикама.

Упоредио је ситуацију у Швајцарској, која годинама има дуално образовање са Србијом, наводећи да је у тој земљи само три одсто незапослених међу популацијом старости од 15 до 24 године, док је у Србији 47 одсто незапослених тог узраста.

Премијер је рекао и да Србија има "идиотске законе" у појединим областима који штите одређена права људи "само да не бисмо радили".

"Деца од 12. године морају да размишљају шта ће да раде у животу. Децу морамо да шаљемо на праксу", рекао је Вучић.

Премијер је рекао да се Србија у области концептуализације дуалног образовања суочава с бројним проблемима, а да је један од кључних незаинтересованост домаћих послодаваца да у томе учествују, као и то што не постоје дугогодишњи пословни планови.

"То ћемо морати да мењамо заједно са предузетницима и послодавцима, то не може сама влада да уради", рекао је Вучић.

Додаје да се размишља о увођењу посебног наставног предмета који ће се тицати предузетништва, а уз који би се развијао предузетнички дух и у јавном и у приватном сектору.

Наводећи да је Швајцарска пре 150 година била једна од најсиромашнијих земаља, Вучић је рекао да је та земља сада захваљујући раду и промени приступа једна од најбогатијих у Европи.

"Не мислим да можемо да будемо најбогатија земља за 150 година, али морамо много тога да мењамо", рекао је Вучић.

"То вам је као кад одете у лов, а нисте у стању да уловите ништа. Онда је боље да вас неко научи и обучи како да ловите, него да лови уместо вас и да вам десет пута донесе ловину. Тако и у послу", рекао је Вучић.

Вучић је захвалио швајцарској влади на помоћи од 3,7 милиона франака које је добило Министарство привреде за регионални развој, истичући да је то значајан новац који ће Србија одговорно потрошити и подсетио да је Србија добила и значајан део новца за пројекте енергетске ефикасности.

Подсетио је да у последње време долази све већи број инвеститција из Швајцарске, од хотела до фабрике воде у Косјерићу, те да се очекују нове инвестиције у наредном периоду.

Вучић је подсетио да се Србија на светској бизнис листи померила са 91. на 59. место, те да очекује да ће 2016. године Србија бити међу првих 40 земаља и тиме ући у суперлигу по условима пословања.

"Србија ће гледати да буде део глобалног света", рекао је Вучић.

"Иновације битне за развој"

Шнајдер Аман је, на прес конференцији након разговора са премијером Александром Вучићем, рекао да долази из приватног сектора и да је дуго година образовао младе људе.

"Нашим стручним образовањем смо утицали да фирме постану конкурентне. То је могуће само ако предузећа са праксом и школе са теоријом буду у трајном процесу и једне друге се допуњују", објаснио је Шнајдер Аман.

Каже да је српског премијера позвао на конференцију "Свис Скилс", идуће године у Винтертуру, на којој се приказује однос Швајцарске према стручном образовању и како планира даље да га развија.

Шнајдер Аман је истакао да је ватрени заговорник стручног образовања јер је предности видео у пракси и то сада преноси на политику.

Стручно образовање не може да се просто "прекопира", јер неће деловати ако се само пренесе, већ мора да се прилагоди специфичној ситуацији.

"Најважније је да од самог почетка буду укључена предузећа која ће желети да финансирају у младе. Ту са сигурношћу можемо давати добре предлоге", поручио је Шнајдер Аман.

Швајцарска је, како је нагласио, земља иновација, која је била сиромашна, без сировина, а која се ширењем на страна тржишта окренула иновацијама и тиме допринела развоју.

"Са вама желимо да делимо тај иновативни напредак, начин на који могу да се подстичу иновације", рекао је Шнајдер Аман.

Изразио је задовољство што је Швајцарска и финансијски могла да помогне Србији и покрене неке пројекте.

Шнајдер Аман је, указујући на добре односе две земље, рекао да се то партнерство огледа и што постоји више од 40 летова недељно.

Сарадња између две земље, према његовим речима, може и треба да се појача.

Подсећа да ово није први сусрет у овој години, већ други, те да сарадња не може да се успостави ођедном, већ је нешто на чему треба трајно радити.

Шнајдер Аман је указао да Србија и Швајцарска сарађује и у Светској банци, ММФ-у, ЕБРД-у, где су две земље доказивале да једна другој верују.

"У мојој земљи живи 200.000 држављана Србије. Из сопственог искуства могу рећи да су мигранти из Србије неко кога изузетно ценимо као запослене. Наравно, имамо разумевање када српска влада каже да људи у сопственој земљи треба да добију могућности, да се овде остваре иновације", рекао је Шнајдер Аман.

Каже да је са српским премијером разговарао и о "клауд компјутингу", "Индустрија 4.0", додајући да се ради огромним подацима, интернет платформи које већ постоје.

Преко тих инструмената ће свет постати глобално село, реорганизовати се потпуно, те је, како је подвукао, препоручљиво да се свим снагама пудружимо на том путу.

Швајцарска је заинтересована да даље негује контакте са Србијом и учествује у реализацији пројеката.

Шнајдер Аман је нагласио да је важно да обе стране уче једна од друге, јер нико не зна све.

Вучић и Аман посетили су и зграду Геозавода. Како је саопштила владина Канцеларија за сарадњу с медијима, премијер Вучић је госту представио пројекат "Београд на води". 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи