Читај ми!

Казахстан помаже у заштити културне баштине на КиМ

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да је сарадња Србије и Казахстана веома добра и без отворених питања, а да посебно цени чињеницу што та земља не признаје једнострано проглашену независност Косова и Метохије и што је веома ангажована у подршци Србији у међународним организацијама у вези са јужном покрајином. Николић позвао привреднике из Казахстана да улажу у Србији.

Томислав Николић је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Казахстана Нурсултаном Назарбајевом рекао да је од домаћина затражио да помогне Србији да заштити своју културну баштину на Косову и не дозволи да се на противправан и антицивилизацијски начин српска културна баштина уведе у Унеско, као такозвана косовска баштина, што је он прихватио, преноси Танјуг.

"Тиме би на мала врата српски национални, културни и духовни идентитет био отет и приказан као албански. Ја сам добио уверавања да ће председник Назарбајев уложити максималне напоре да се то не деси", рекао је Николић у Астани.

Известио сам председника Назарбајева, додао је Николић, и о повећаним безбедносним ризицима на територији Косова и Метохије, као и о чињеници да је Приштина суочена са масовним миграцијама, религијским екстремизмом и учешћем становника албанске националности у бројним терористичким акцијама у кризним подручјима широм света.

Два председника су разговарала и о билатералним односима и констатовали да је сарадња две земље добра и да није оптерећена отвореним питањима.

"Србија је опредељена за развој добрих односа, посебно на економском плану, и изузетно ми је задовољство што је казахстанска страна званично отворила Канцеларију Амбасаде у Београду", навео је Николић.

Што се тиче економске сарадње, два председника су разговарала о потреби што хитнијег заседања Међувладиног комитета за економску сарадњу, што је, како је навео Николић, један од најважнијих услова да се она унапреди.

"За Србију је веома значајан позитиван сигнал за бесцарински извоз аутомобила 'фијат' из Републике Србије у земље Евроазијске уније. Две земље имају значајну перспективу за економску сарадњу у области енергетике и рударства, грађевинске оперативе и области пољопривреде.

Охрабрујућа је робна размена остварена у 2014. години која је премашила четрнаест милиона долара. Очекујем да се после ове заиста веома успешне посете тај обим значајно увећа", рекао је председник Србије.

Николић је Назарбајеву пружио уверавање да је Србија прави партнер за директне инвестиције из Казахстана.

Поред изузетно доброг географског положаја Србије, инвеститор може да рачуна на веома образовану, стручну и поштену радну снагу, рекао је Николић и додао да је Србија веома заинтересована за унапређење сарадње у области културе, образовања и науке.

Србија ће, према речима председника Николића, наставити пружање пуне подршке Казахстану у избору за несталног члана Савета безбедности УН за период од 2017. до 2018. године.

"Желео бих да подвучем да Србија не мери своја пријатељства обимом материјалне размене, што је доказала пружајући помоћ пријатељима широм света кад им је било најтеже. Казахстан је доказао да је прави пријатељ наше земље током катастрофалних поплава које су задесиле Србију током маја прошле године. Ми смо веома захвални на помоћи и то никада нећемо заборавити", рекао је Николић.

Још једном је захвалио Назарбајеву на принципијелном ставу у вези са Косовом и Метохијом и подршци територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије.

"Србија остаје доследна у реализацији евроинтеграција као свог спољнополитичког приоритета, али даје пуну подршку и другим интеграционим процесима као што је Евроазијска унија. Сарадња земаља које су географски, економски и идеолошки блиске служи на добробит народа и држава", закључио је Николић.

Привредни форум у Казахстану

Председник Николић оценио је да су политички односи Србије и Казахстана традиционално одлични, те истакао да је његова жеља да две државе на темељу пријатељства развијају интензивну економску сарадњу која ће бити од узајамне користи.

Говорећи на привредном форуму у Казахстану, Николић је поручио да је Србија учинила све да створи стбилно предвидиво економско окружење у коме су правила у складу са европским стандардима, знају се унапред, важе једнако за све и не мењају се, па се надам да ћете и ви наћи своје место у нашој економији.

"Србија је данас велико градилиште. У кратком временском периоду успели смо да редефинишемо стратешке циљеве и да поставимо основу за њихово остваривање", казао је председник и истакао да је у току реализација великих пројеката у области путне инфраструктуре, енергетике, пољопривреде, туризма.

Ти пројекти су, истакао је, тренутно замајац наше привреде и гарант нашег будућег развоја. "Позивам вас да и ви узмете учешће у њима", рекао је Николић..

Председник је истакао да су предности Србије у односу на друге земље слободна тржишта широм света, високообразована и веома квалификована радна снага, одличан географски положај, подстицајна пореска политика и добра законска регулатива.

"Дођите у Србију. Нека вам наше пријатељство и моја реч буду гарант за ваше сигурно пословање у Србији. Мој кабинет и влада Србије су вам на располагању. Учинићемо све да се у Србији осећате добро и да ваше инвестиције буду сигурне и профитабилне", рекао је Николић.

Важни сегменти привреда Србије и Казахстана су у великој мери комплементарни, рекао је Николић и додао да једни другима заиста можемо да користимо и изнад свега, додао је, једни од других можемо доста да научимо.

"Данас сте имали прилику да упознате представнике преко тридесет српских привредних друштава, махом делегате грађевинске индустрије у Србији. Неке од компанија већ увелико успешно послују на казахстанском тржишту и у том смислу су били подстицај и другим компанијама да данас дођу и прикажу своје капацитете у најбољем светлу", навео је председник.

Његова жеља је, казао је, да се истакну све предности наше специјализоване радне снаге, инжењеринга и грађевинских производа и да се српска грађевинска оператива укључи у реализацију што више казахстанских пројеката.

"Упознали сте, такође и представнике научних института и компанија из области пољопривреде. Познато је да користим сваку прилику да истакнем значај развоја пољопривреде и верујем да ће само у будућности произвођачи хране бити они који су данас визионари", рекао је Николић.

Председник је истакао да српска страна може да понуди много: стручне кадрове са огромним знањем и искуством, значајне капацитете за развој и производњу врхунског семенског и садног материјала и савремене технологије за обраду и наводњавање пољопривредног земљишта.

Уз примену ових технологија, казао је, Казахстан би, по неким проценама, у средњем року могао да удвостручи производњу житарица.

Саветник председника Привредне коморе Србије Вељко Јовановић изјавио је на пословном форуму да могућност за сарадњу са том земљом постоји и у области енергетике, пре свега коришћењу обновљивих извора енергије, али и у металургији, машиноградњи и бродоградњи, саопштено је из ПКС.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару