Читај ми!

Министарство одбране одговара Маји Коцијанчич

Поводом изјаве портпаролке Европске комисије Маје Коцијанчич да би заједничка војна вежба Русије и Србије послала погрешан сигнал, Министарство одбране одговара да води балансирану спољну политику. Сарадња са руским Оружаним снагама није ни приближно на нивоу који остварујемо са другим партнерима, наводи министарство.

Министарство одбране Србије истиче да води балансирану спољну политику и да непрестано ради на унапређењу и даљем квалитативном развоју најбољих могућих односа у области одбране са свим државама и међународним организацијама, у складу са прокламованом војном неутралношћу Републике Србије, четири стуба спољне политике и дефинисаним националним интересима.

Министарство реагује поводом данашње изјаве портпаролке ЕК Маје Коцијанчич да би у садашњим околностима заједничка војна вежба Русије и Србије "послала погрешан сигнал" и да Европска унија очекује од Србије да поступа у складу са обавезама према ЕУ и са процесом приступања.

"На тај начин, не само да је у функцији државне спољне политике, већ перманентно развија и сопствене способности и капацитете. Када је реч о међународној војној сарадњи, посебно на билатералном плану, треба нагласити да су у фокусу Министарства одбране свакако активности које максимално могу да допринесу сталном подизању оперативних и функционалних способности Војске Србије", наводи Министарство у саопштењу, истичући да се то пре свега односи на практичне области сарадње, које тежишно представљају заједничке вежбе и обука са представницима Оружаних снага других држава.

У наведеној области, Министарство одбране тренутно има најразвијенију сарадњу са Сједињеним Америчким Државама и државама ЕУ, са којима на билатералном и мултилатералном плану учествује на више од половине од укупног броја међународних вежби на годишњем нивоу.

"Када је реч о сарадњи у области одбране са Сједињеним Америчким Државама, Министарство одбране и Војска Србије остварују најсадржајнију билатералну војну сарадњу и у другим многобројним програмима који се односе на школовање и усавршавање припадника Војске Србије, модернизацију и опремање јединица Војске Србије, развој капацитета за учешће у мултинационалним операцијама, сарадњи са Националном гардом Охајо у оквиру Програма државног партнерства", истиче се у саопштењу.

Осим тога, како наводе, сарадња се одликује и многим другим пројектима од општег друштвеног значаја у Републици Србији, као што је, на пример, пројекат "Хуманитарне асистенције", чију ће реализацију грађани моћи да виде у четвртак, када ће Министарство свечано отворити реновирану предшколску установу и једну музичку школу у општини Бујановац, на чијем реновирању су заједно радили припадници Војске Србије и Националне гарде Охајо.

"Упоредо са тим, Министарство одбране улаже велике напоре да и са другим партнерима планира, организује и учествује у вежбовним активностима и активностима на плану обуке. Када је реч о активностима са Оружаним снагама Руске Федерације, Министарство одбране поклања истоветну пажњу као и са другим кључним парнерима, али у овом моменту, то није ни приближно на нивоу који остварујемо са другим партнерима", указује Министарство одбране у саопштењу.

Министарство одбране истиче и да послове из области међународне војне сарадње обавља на веома транспарентан и отворен начин, управо из разлога да се не би стекла погрешна перцепција било које од држава партнера. То се, додају, врши уз детаљан плански приступ, који се закључује почетком сваке године.

У одговору се јо каже:

Оно што је још важније истаћи, Министарство одбране обавља послове из области међународне војне сарадње на веома транспарентан и отворен начин, управо из разлога да се не би стекла погрешна перцепција било које од држава партнера, уз један детаљан плански приступ, који се закључује почетком сваке године.

У циљу информисања јавности, сви досадашњи извештаји Европске комисије и известиоца Европског парламента за Србију, господина Дејвида Мекалистера, недвосмислено потврђују огроман допринос Министарства одбране Србије у процесу приближавања Републике Србије Европској унији.

Посебно се истиче наше досадашње ангажовање у операцијама ЕУ за управљање кризама (АТАЛАНТА, ЕУТМ Сомалија и ЕУТМ Мали), наше предстојеће ангажовање у операцији ЕУМАМ (војносаветодавној мисији ЕУ у Централноафричкој Републици, одличној сарадњи са Европском одбрамбеном агенцијом (Србија је, поред Норвешке и Швајцарске једина закључила уговор од држава које нису чланице ЕУ), перманентно јачање административног капацитета Министарства одбране Србије за активнији допринос заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ.

Као круну успешне сарадње Србије са ЕУ, истичемо и сагласност министра одбране и недавно усвојен закључак Владе Србије да се што пре финализује процес нашег ангажовања у концепту борбених група ЕУ. На овај начин у потпуности су покривени сви сегменти заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ, на шта је Министарство одбране Србије веома поносно.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару