Транспарентност: Лекс специјалис само за изузетне случајеве

Транспарентност Србија оцењује да је добро што ће се о закону у вези са пројектом "Београд на води" расправљати у редовном, а не по хитном поступку, али и истиче да лекс специјалис треба да важи само за изузетне случајеве.

Транспаретност Србија оцењује да је добро што је влада, "реагујући на позив Заштитника грађана", одлучила да лекс специјалис о експропријацији за потребе остварења пројекта "Београд на води" буде упућен у редовну, уместо хитну, процедуру, наводи се у саопштењу које преноси Танјуг.

Тиме је, додаје се, остављено више времена за разматрање других правних могућности за уређивање тог питања и корекцију путем амандмана.

Међутим, сматрају у Транспарентности, тиме је решен само један проблем.

"Начелно посматрано, Транспарентност сматра да из принципијелних разлога, ради јединства правног система, правне сигурности и предвидљивих услова за пословање, није најбољи начин да се било које питање уређује кроз законе који ће бити примењени на само један случај", додаје се у саопштењу.

Евентуално, доношење закона за само један случај би, како оцењују, са собом носило отварање проблема уставности по неколико основа, попут права на мирно уживање својине, једнакост привредних субјеката и јединство правног поретка.

Истиче се и да од хитне или редовне процедуре у доношењу закона, треба разликовати правила о јавној расправи у њиховој припреми.

Закон о државној управи налаже да министарство које припрема закон организује јавну расправу у припреми сваког закона, ако се законом битно мења правни режим у једној области или којим се уређују питања која посебно занимају јавност, наводи се у саопштењу.

Та јавна расправа, наводе из ТС, према Пословнику владе, треба да траје најмање 20 дана, по претходно усвојеном програму, од чега најмање 15 дана мора бити остављено за давање предлога и коментара.

Уколико влада сматра да одредбе системских закона у некој области нису добре, онда треба да предложи и да обезбеди њихову измену, додаје се у саопштењу.

"Зато би било добро да се убудуће, уместо учесталих прадлагања лекс специјалиса, оваква одлагања искористе за разматрање евентуалних измена у законима о експропријацији и о планирању и изградњи и да се усвоје довољно прецизне и еластичне измене које би омогућиле да се настали проблеми регулишу системским законима", закључује Транспарентност Србија.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи