недеља, 15.03.2015, 12:55 -> 13:48
Тадић: Нисам се покајао што сам напустио ДС
Овог тренутка немамо доказе да са овом Владом Србије можемо да сарађујемо у поправљању стања у Србији и зато нисмо њен део, иако је после избора било предлога за тако нешто, изјавио је у интервјуу Фонету председник Социјалдемократске странке Борис Тадић. Тврди да се није покајао што је напустио ДС.
"Људи могу да се мењају, то прихватамо, али не можемо да сарађујемо ни са ким ко је промовисао политику корупције у прошлости, ко не разуме поделу судске, законодавне и извршне власти, са онима који употребљавају језик мржње и онима који урушавају елементарну политичку културу", објаснио је Брис Тадић.
"Зашто ми не нападамо Владу тиме што не говоримо министрима да су стока или ђубре, као што кажу Драган Шутановац или Зоран Живковић? Па то је најбоља слика зашто не желимо да будемо део те опозиције", рекао је Тадић.
"Али властима, не са агресивношћу и злом намером, већ са најбољом намером кажемо - лоше радите на пољу економије, лоше радите на политици запошљавања", истиче Тадић-
Тадић је нагласио да се није покајао што је напустио ДС, јер та странка "истрајава" у коалицији са Живковићем, за кога каже да је "имао посебне односе са Мишковићем". Ипак Тадић каже да је спреман за сарадњу са демократама, ако покажу намеру да се мењају.
Према Тадићевој оцени, домети владе у сенци су лимитирани и само поједини њени чланови заслужују његово поверење, попут Зорана Лутовца или Драгослава Шумарца, док се остали не би нашли у влади коју би он бирао.
"Оно што је проблем владе у сенци је што је она изашла са људима, али не и програмом. То је просто несхватљиво, то је таква политичка грешка да просто нема објашњења", сматра Тадић.
Тадић је спреман да сарађује са свим политичким странкама иза којих стоје људи који имају елементарано макар финансијско поштење и напомиње да се мора отворити питање имовине и прихода политичара.
"Ево ја излазим са свом својом имовином пред грађане Србије и свим својим примањима и баш бих волео да видим са ким би се у том смислу могао упоредити. Од Живковића, чије су речи пуне оптужби и дан данас, а не види себе, до Томислава Николића", рекао је Тадић.
Он сматра да Влада Србије веома лоше ради свој посао када је реч о мерама штедње, јер се не примењују и офанзивне мере запошљавања и смањују издаци за капиталне нвестиције.
"Влада има три пута веће и брже задужење од Владе Мирка Цветковића, а три пута нижи ниво страних инвестиција. То је амбијент у којем уопште није могуће развити привреду, при чему нису довољне само стране инвестиције, јер су домаће инвестиције кључне за развој земље", предочио је Тадић, али је похвалио премијера Александра Вучића за модел дуалног образовања.
Тадић наводи да би био лицемер када би рекао да је одлука о приватизацији "Телекома Србија" катастрофална, јер се и сам за то залагао, али је указује да неуспех у приватизацији "Железаре" има неповољне консеквенце на потенцијални успех риватизације "Телекома Србија".
Када је реч о "Железари" Смедерево, Тадић сматра да критеријум успешности менаџмента није то да ли ће инвестирати 20 милиона евра или обезбеђивати сировину, јер то може већина, већ да ли се може обезбедити минимум 150 милиона евра инвестиција за галванизацију производа, што би обезбедило виши квалитет производа и боље тршиште.
"Србија на некој врсти клацкалице"
Осврћући се на европске интеграције, Тадић је констатовао да је Србија на некој врсти клацкалице, јер се држи у ишчекивању да ли ће бити отворено неко преговарачко поглавље, али сматра да за то није сва одговорност на Влади Србије, пошто у ЕУ данас није популарно говорити о проширењу.
"Било би изузетно важно да се што пре отвори макар једно поглавље, због тога што је чланство у ЕУ најважнији стратешки циљ, који омогућава виши животни стандард, више инвестиција и боље околности за живот нових генерација", нагласио је Тадић.
Влада Србије је постигла максимум када је реч о Бриселском споразуму, оценио је Тадић, указујући да тај споразум не обезбеђује за Србе све што је народ на Косову и Метохији заслужио и што су легитимни интереси српског народа.
"Сада се поставља питање зашто Влада не примењује Бриселски споразум, да ли га је усвајала само да би добила одређене политичке поене или да би следила једна практична политика која је потребна да би Србија што пре почела преговарачки процес", упитао је Тадић.
"Знам да је сада тешко применити Бриселски споразум, зато што треба да отворимо питања која су некад била сакривена од јавности, али то мора да се отвори. Ево дајем подршку примени Бриселског споразума, упркос томе што сам се залагао за сасвим друго решење", рекао је Тадић.
Када смо већ платили тако велику цену практично имплицитног признања независности Косова, сматра Тадић, онда је потребно да добијемо нешто заузврат. Према његовој оцени, Србија не користи у пуној мери потенцијал председавања ОЕБС-у, иако је то велико искушење због кризе у Украјини.
Министар спољних послова Ивица Дачић, само кад мора, даје коментаре типа "да буде мир међу свима", указао је Тадић и оценио да је свака криза шанса, па и ова у Украјини, да се спостави мир, али и да Србија, активном улогом, обезбеди нешто што би читавом свету било од користи и повећало њен кредибилитет.
"Тешка позиција медија и новинара"
Тадић је рекао да је данас у Србији веома тешка позиција медија и новинара, али да се не може сва одговорност пребацивати на Владу Србије, јер треба рећи да у медијима има и аутоцензуре.
У околностима када нема новца, нема новца ни за медије и врло је лако управљати медијима у погрешном правцу, објаснио је Тадић и напоменуо да је кључно питање да се зна ко су све власници медија, као и ко је све био власник медија.
Он је нагласио и да се морају открити убице новинара Славка Ћурувије, Милана Пантића и Даде Вујасиновић, уз констатацију а му је жао што до тога није дошло када је ДС чинила Владу Србије, "али није било признања тог чувеног Легије, јер очигледно није имао поверење према властима у чијем мандату је осуђен".
Као бивши председник Србије, Тадић указује да тужилац за Ратне злочине Владимир Вукчевић мора по закону да истражује већ сумње да је неко учествовао у извршењу злочина, јер ће, у супротном, бити одговоран што не ради свој посао.
Садашњи председник га омета у извршењу тог посла, а то је као кад неко омета полицајца у хапшењу сумњивог лица или сумњиченог за тешко кривично дело. То је кривично дело, не само кршење Устава, указао је Тадић, поводом критика председника Србије Томислава Николића на рачун тужиоца Вукчевића.
Тадић сматра и да не би било фер да "баца дрвље и камење" о садашњој Влади Србије због односа према независним институцијама, као што је Заштитник грађана, јер и у време када је он био председник Републике, представници Владе коју је тада формирала ДС нису разумели која је функција регулаторних тела.
Он је, као медијске спекулације, означио приче да је Кандидат за генералног секретара УН, објашњавајући да би, том случају, као Вук Јеремић, путовао по целом свету тражећи подршку.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар