Читај ми!

Кирби: Интерес САД, регион у ЕУ

Политика САД према региону вођена је жељом да Европска унија буде стабилна, мирна и просперитетна, због чега Вашингтон помаже државама Западног Балкана да постану део Уније, рекао амбасадор Мајкл Кирби.

Кирби је на свечаности поводом 10 година Центра за студије САД на Факултету политичких наука (ФПН) рекао да је Србија много дуже него њени суседи на путу европских интеграција, али да верује да је тај пут остварив, преноси Фонет.

"Неки коментаришу као веома значајне изјаве да ЕУ неће примати нове чланице у наредних пет година. Ваши лидери су саопштили да је циљ Србије да буде чланица ЕУ до 2020. године. Математика каже да ће за пет година бити 2019. година, што се поклапа са планом ваше Владе", рекао је Кирби.

Кирби је оценио да је пут ка ЕУ тежак, али да је то најбољи начин да се осигура просперитет грађана.

Према Кирбијевим речима, регионална сарадња је веома важна за будућност и просперитет држава Западног Балкана.

Поводом недавне погибије припадника Жандармерије Стевана Синђелића приликом крађе шуме на југу Србије, Кирби је изјавио да се ту не ради о два - три стабла, већ два или три хектара шуме.

"То су комерцијални лопови и ако пропалице сарађују, потребна је сарадња органа реда", рекао је Кирби.

Кирби је истакао да Србија мора да унапреди путну и железничку инфраструктуру и да су "неки захвални за постојање Северне Кореје, јер само они имају спорију пругу од вас".

Поздравили смо кораке српског премијера Александра Вучића о мерама економске политике, рекао је Кирби, уз оцену да су то храбри потези, који треба да доведу до фискалне консолидације.

Као бирократа САД био сам веома љут јер нисам добио повишицу три године, због мера фискалне политике, али сам као порески обвезник био веома задовољан.

"Прошле године добио сам повишицу од један одсто", додао је Кирби.

"Председавање ОЕБС-у прилика за допринос стабилности"

Наша политика према Србији је вођена жељом да Србија буде део ЕУ, да напредује у областима владавине права, управљања, економској развоја, унапређењу војне сарадње, рекао је Кирби и захвалио начелнику Генералштаба Љубиши Диковићу што присуствује данашњем скупу.

"Србија следеће године преузима председавање Организацијом за европску безбедност и сарадњу, што ће бити одлична прилика да пружи допринос стабилности, а биће много посла, имајући у виду ситуацију у Украјини, напоменуо је Кирби.

Он је рекао да је у уторак добио писмо за америчког председника Барака Обаму, којим Србија изражава спремност да подржи борбу против Исламске државе.

"То је заједничко питање и Србија је тиме иступила и показала где види своју улогу у свету", закључио је Кирби.

Декан ФПН Илија Вујачић и директор Центра за студије САД Драган Симић захвалили су се на сарадњи и десетогодишњој подршци америчке амбасаде.

Вујачић је изјавио да ФПН назива школом за демократију, јер образује будуће лидере, политичаре, службенике, уреднике, новинаре и дипломате.

Симић је оценио да Србију и САД везује, "осим инцидентних деведесетих година", скоро 150 година добрих дипломатских односа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи