Читај ми!

Извештај о Србији углавном позитиван

Извештај Европске комисије о напретку Србије у реформама углавном је позитиван, сазнаје РТС. Главне замерке односе се на спорост реформи и кашњење у примени споразума из дијалога са Приштином.

Годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије у реформама, који ће бити усвојен 8. октобра, углавном је позитиван, сазнаје РТС у Бриселу. У већини области важних за напредак ка Унији, Србија је, како се оцењује, постигла одређени напредак, мада је он ограничен у неким кључним поглављима.

Следећег месеца комесар Штефан Филе представиће, последњи пут у свом мандату, извештај о напретку Србије.

"Следећи различита преговарачка поглавља, извештај ће показати врло детаљно у којој се фази приступања ЕУ, Србија тренутно налази", каже Петер Стано, портпарол Европске комисије.

Почетком октобра ЕК ће усвојити овакав извештај о учинку Србије у европским интеграцијама у претходих 12 месеци. Извори у Бриселу кажу да Србија није назадовала ни у једној од важних области и да ће се то одразити на садржај извештаја.

У кључним поглављима 23 и 24, која се баве владавином закона, остварен је ограничен напредак, пише у нацрту извештаја у који је РТС имао увид.

У области правосуђа постигнути су неки резултати, међутим, кључни закони још нису усвојени, као што је закон о правној помоћи, закон о узбуњивачима и закон о сукобу интереса.

Европска комисија похваљује усвајање три медијска закона, али оцењује да је током 2014. дошло до погоршања услова за слободу изражавања.

Нова влада треба да искористи снажан мандат за одлучно спровођење реформи, препоручује ЕК.

Извештај констатује неповољну економску ситуацију и позитивно оцењује мере за смањење буџетског дефицита.

"У току је процес преговора и скрининга поглавља, али то није оцењивање, већ поређење законодавства. Извештај ће оценити све што је земља урадила или није урадила у областима у вези са напретком ка чланству у ЕУ", каже Петар Стано.

У извештају нема захтева за придруживање санкцијама против Русије, али се наводи да је усклађеност спољне политике значајно опала.

Србија је поново похваљена за посвећеност дијалогу за Приштином, али извештај констатује да касни примена споразума и да је дијалог успорен.

Потребан је нови замах да би се решила кључна преостала питања и отворила нова фаза у нормализацији односа, наводи се у извештају Европске комисије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи