Читај ми!

Дачић: Помирење, али не и признање Косова

Србија је спремна за дијалог, али није, нити ће бити спремна да прихвати независност Косова, поручио премијер Ивица Дачић у Њујорку. Избори у северној Митровици биће одржани иако убиство, односно хапшење кандидата доприносе атмосфери страха, рекао је Дачић на седници Савета безбедности.

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је Савету безбедности Уједињених нација да је Србија спремна за нормализацију односа и помирење у региону и прецизирао да је Србија спремна за дијалог, чији је циљ проналажење свеобухватног решења, али није, нити ће бити спремна да прихвати једнострано проглашену независност Косова.

"Упозоравамо Приштину да спремност Србије за дијалог и компромис не тумачи као нашу слабост и да то користи за афирмацију самопроглашене независности", поручио је Дачић на седници посвећеној ситуацији на Косову.

Премијер Дачић је поручио да ће избори у северној Митровици бити одржани и градоначленик изабран, иако убиство, односно хапшење кандидата за градоначелнике доприносе атмосфери страха и несигурности.

Како је додао, после избора градоначелника ће се приступити формирању Заједнице српских општина, чији је статут у припреми.

Подстивши на неопходност поштовања слова Бриселског споразума и много већег поверења јер без тога не може постојати здрав основ за било какве договоре, Дачић је упозорио да Приштина није обавила припрему правног оквира за ефективно остваривање надлежности будуће ЗСО предвиђених Бриселским споразумом и не показује политичку вољу за реализацију тог дела договора.

"Потребно је да се постигне темељни договор о одговарајућим дугорочном представљању српске заједнице у централним приштинским институцијама, уз јасну слику о њиховој заступљености у органимама, кроз, између осталог, детаљно регулисање начина за финансирање ЗСО, њену комуникацију са Приштином и утврђивање модалитета за спровођење централних избора", рекао је премијер.

Према његовим речима, убиство кандидата за градоначелника Димитрија Јанићијевића допринопси атмосфери страха и несигурности, што свакако неће помоћи при стварању услова да Срби изађу на изборе.

"Понавља се управо оно на шта сам са овог места упорно упозоравао - изостанак санкција за починитеље злочина над Србима само ствара повољну климу за нове злочине који не смеју проћи некажњено и чије починитеље очекујемо да ускоро видимо пред лицем правде", рекао је председник Владе.

О хапшењу Оливера Ивановића

Дачић се осврнуо и на хапшење Оливера Ивановића, истакавши да Србија најоштрије протестује пред СБ УН због тога и тражи његово пуштање из притвора као и објашњење зашто је ухапшен и зашто баш у моменту пред одржавање избора за градоначленика северне Митровице на којима је он један од кандидата.

"Такви непромишљени потези могу дестабилизовати и онако крхки мир и стабилност на Косову", упозорио је Дачић.

Уз подсећање да је Београд позвао Србе да учествују на локалним изборима на КиМ, Дачић је рекао да ће их охрабрити и да изађу на парламентарне изборе на КиМ, али да се мора прионути на укидање неправилности које су пратиле локалне изборе.

"У извештају није наведена ниједна од бројних препрека на које су наилазили Срби у овом изборном процесу, чиме је многима од њих онемогућено да учествују на изборима и слободно остваре грађанска права", додао је. У том контексту, Дачић је нагласио да је ситуација са бирачким списковима посебно сложена и да њихово ажурирање представља императив за следеће изборе.

Србија, како је рекао, очекује да буде решен и проблем тајних оптужница на КиМ. "Тајне оптужнице можда не постоје, али постоје сведоци који напрасно крећу да сведоче 15 година након наводно почињених злочина. Ивановић, који је у притвору у Приштини, ухапшен је на основу баш таквих сведочења. Апелациони суд такође није дао објашњење зашто је прекорачен законски рок за одговор на његову жалбу поводом одређивања притвора", упозорио је Дачић.

"Срби и припадници других мањинских заједница на КиМ још увек се сусрећу са проблемима - и даље је присутно ограничавање и онемогућавање слободе кретања, угрожене су безбедност и слободна употреба језика, приступ инситуцијама. Не постоје адекватни механизми за повраћај узрупиране имовине... не постоје услови за одрживи опстанак повратника", упозорио је Дачић.

Како је рекао, Србија је недавно добила информације о намерама привремених институција самоуправе да промене правни статус комбината "Трепча", чији је већински власник Република Србија.

Дачић је такође додао да српски званичници и даље пажљиво прате истрагу коју је покренула специјална истраживачка група Еулекса како би се провериле тврдње из извештаја Дика Мартија.

"Исто тако као што је Србија учинила све у поступку расветљавања и процесуирања свих кој су починили злочине над албанским становништвом на КиМ, Србија очекује да се утврди пуна истина и казне сви одговорни за овај ратни злочин почињен над Србима на Косову", истакао је председник Владе.

Дачић је поручио да Србија жели трајни мир, а да би тај мир био трајан он мора да буде и праведан.

Значајан напредак на политичком плану

На седници се разматра редован тромесечни извештај генералног секретара светске организације Бан Кимуна.

Бан је оценио да је протеклу годину обележио значајан напредак на политичком плану који је кулминирао бриселским споразумом Београда и Приштине, а да у 2014. години треба консолидовати постигнуто из дијалога на путу регионалног помирења, стабилности и напретка.

Он је истакао успех избора који су одржани на Косову, укључујући и север, што отвара нову политичку динамику на том простору и води ка пуној имплементацији договора из Брисела и стварању ЗСО.

Објављен је и извештај шефа Еулекса Бернда Борхарта који се тиче истраге у вези са трговином органима на Косову.

"Постигнут је добар напредак у истрази око трговине органима на Косову и тим који води тужилац Клинт Вилијамсон ради са властима ЕУ и правосудним властима државама региона на решавању тог случаја", оценио је Борхарт.

Шеф УНМИК Фарид Зариф оценио је да је 2013. година била година великог напретка, посебно у постизању историјског споразума Београда и Приштине и на томе честитао двојици премијера, Ивици Дачићу и Хашиму Тачију.

Зариф је оценио да је споразум допринео повећању поверење и комуникације страна на терену. Указао је да није до краја постигнут договор о правосуђу, али је напоменуо да ће то бити тема наредних разговора Београда и Приштине у среду.

"Обе стране треба да покажу флексибилност да би осигиурале максимални приступ грађана правосуђу и поверењу у систем", додао је Зариф.

На седници учествује и косовски премијер Хашим Тачи, који је рекао да је на Косову у протекла три месеца постигнут значајан напредак, наводећи одржавање првих локалних избора на читавој територији, успостављање локалних општина на северу, процес европских интеграција и резултати у нормализацији односа Београда и Приштине.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару