Читај ми!

Питања мањина нису препрека ка ЕУ

Положај мањина у Србији усклађен са највишим стандардима, па питање мањина нису препрека на путу ка ЕУ, оцењују председник Николић и високи комесар ОЕБС-а Кнут Волебек. Србија ће поштовати међународне обавезе, уз уважавање интереса националних мањина и државних интереса, поручује премијер Дачић.

Председник Србије Томислав Николић разговарао је са високим комесаром ОЕБС-а Кнутом Волебеком о положају мањина у Србији у светлу европских интеграција и добијања датума за почетак преговора са ЕУ. Саговорници су се сагласили да питања мањина нису препрека на европском путу Србије.

Николић је истакао да је положај мањина у Србији регулисан на начин који је усклађен са највишим европским и светским стандардима и да држава свакој мањини приступа у складу са њеним специфичностима.

И поред тога, рекао је Николић, постоје бројни проблеми, али је Србија посвећена томе да се кризна жаришта која су ескалирала у прошлости никада више не понове, саопштила је Прес-служба председника Србије.

"Многи проблеми које смо до сада имали решавају на активан и посвећен начин", рекао је преседник Николић и додао да је прави пример предстојеће историјско помирење са мађарском мањином, напредак у решавању проблема СПЦ и непризнате македонске цркве, давање права на образовање и приступ информацијама у медијима румунској мањини и многи други на којима држава активно ради.

Волебек је обавестио председника о активностима на решавању ситуације са спомеником припадницима ОВПМБ у Прешеву, активном учешћу у побољшању образовања албанским студентима у три општине на југу Србије, као и о три питања у вези са Власима у Тимочкој долини – прво се односи на медије, затим образовање, и питање односа Румунске и Српске православне цркве.

"Што се медија тиче, ситуација је одлична, с обзиром на то да припадници румунске мањине могу преко ТВ Бор да прате програме на свом језику. На образовању се ради уз активно учешће Министарства просвете и образовања, али однос српске и румунске цркве мора активније да се унапреди", сматра Волебек.

Председник Србије је потанко објаснио специфичности сваке мањине у Србији, укључујући и влашку.

"Србија је свесна специфичности влашке мањине", истакао је Николић и додао да Власи треба да стандардизују свој језик и да је ће им Србија у томе активно помоћи.

Отворена питања решавати дијалогом 

Председник Владе Србије Ивица Дачић и високи комесар ОЕБС-а за националне мањине Кнут Волебек разговарали су о поштовању права националних мањина, а позитивно је оцењено настојање Владе Србије да отворена питања решава дијалогом.

Дачић је истакао да је Влада Србије опредељена да примењује највише стандарде у области поштовања права националних мањина, али да се неће дозволити примена двоструких стандарда и угрожавање интереса државе Србије, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.

Србија ће поштовати међународне обавезе, уз уважавање интереса националних мањина и заштиту друштвених и државних интереса, речено је у разговору премијера Дачића и високог комесара ОЕБС-а.

Министар спољних послова Србије Иван Мркић такође се састао са високим комесаром Волебеком, коме је изразио пуну подршку за активности и захвалио на личном ангажману у вези са питањима од нашег непосредног интереса, саопштило је Министарство спољних послова Србије.

Амбасадор Волебек, који борави у вишедневној радној посети Србији, изразио је задовољство активностима које Србија спроводи, као и начином на који се односи према питањима од интереса за националне мањине које живе у Србији.

Он је такође упознао министра Мркића са разговорима које је претходна два дана водио на истоку и југу Србије.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи