Мисли више нису тајна

Желећи да помогну парализованим особама при комуникацији, британски и амерички научници открили су метод којим се могу читати мисли. Скенирањем мозга и уз помоћ специјалног рачунара стручњаци могу да открију шта особа гледа и слуша.

Британски и амерички научници открили су метод читања мисли скенирањем мозга, да би помогли парализованим особама. Научници тврде да ни мисли неће бити више тајна.

Особама које су учествовале у пројекту показане су две слике у исто време, испред десног ока, црвени тракасти узорак, а испред левог ока, плави тракасти узорак.

Добровољци су носили посебне наочаре, што значи да је свако око видело само оно што је испред њега. У тој ситуацији, мозак је пребацивао свесност између те две слике, неко време је видео једну слику, а затим другу.

Док се човекова пажња пребацивала с једне слике на другу, истраживачи су користили ФМРИ, уређај помоћу којег су вршили скенирање мозга и пратили деловање у визуелној можданој опни.

Тимови Универзитета у Лондону и Калифорнијског универзитета у Лос Анђелесу могли су да виде које слике људи гледају и које звукове чују.

Према оцени америчких научника, њихова студија доказује да је скенирање мозга у вези са електричном активношћу можданих ћелија, док Британци наводе да ово истраживање може помоћи парализованим људима да комуницирају, користећи рачунар који "чита" мисли.

Фокусирање на поједине узорке довело је до специфичне и потпуно различите структуре можданог деловања.

Доктор Џон Дилан Хејнз са Калифорнијског универзитета изјавио је да би ово истраживање користило, да се развију и побољшају апарати који би помогли парализованим особама у комуницирању кроз мерења активности њиховог мозга.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње