Ласерско чишћење Акропоља

Тим грчких инжењера и рестауратора изумео је нови систем за ласерско чишћење древног комплекса Акропоља и тиме омогућили откривање мноштва боја и орнамената који су деценијама били сакривени.

Метод истовремене примене ултраљубичастих и инфрацрвених зрака даје досад најбоље резултате у уклањању прљавштине са древних храмова.

Током две и по хиљаде година постојања, храмови на Акропољу страдали су од пожара, бомбардовања и разорних земљотреса. Научници сада покушавају да их заштите од новог модерног непријатеља, загађења.

Културно-историјско благо сада је на удару аутомобилских издувних гасова, индустријских загађања, киселих киша, што га постепено уништава.

"Савремена загађења су врло озбиљна", објаснила је Марија Јоаниду, директор Службе за рестаурацију Акропоља.

"Она разарају скулптуре, грађевинске и сликарске детаље. Један од наших циљева је да све то обновимо, користећи нову технологију".

Тим је током протеклих година тестирао чак 40 хемијских и механичких метода, с циљем да пронађе најбезбедније решење за враћање белине чувеним статуама.

На крају су се одлучили за изум Фондације за истраживање и технологију са Крита, која је креирала систем заснован на истовременом коришћењу инфрацрвених и ултраљубичастих зрака.

Ти зраци су и раније коришћени у чишћењу мермерних статуа, али одвојено, што није доносило жељени резултат, јер су остајали жути и сиви трагови.

Нови систем елиминише те мањкавости, чувајући оригиналну боју статуа и других објеката.

Деликатан подухват 

Научници, међутим, указују да је реч о ризичном процесу.

"Ако нешто уклоните, то се више не може повратити. Зато морамо бити прецизни и уклонити само прљавштину", објаснила је Еви Папаконстантину, хемијски инжењер и члан тима.

Нови систем је први пут испробан на западним фризовима храма Партенона, 2004. године.

Сада је у току друга операција, која се изводи на трему од каријатида, где осим прљавштине, треба уклонити гареж од пожара и грешке из ранијих рестаурација.

Радове успорава и чињеница да радници, иако носе заштитне маске, не смеју да остају на послу дуже од два сата дневно, због опасности од ласерских зрака.

Само обнова трема с каријатидама трајаће око годину дана, с тим што ће се после тог рока, чишћење задржати као редован процес.

Археолози и научници су једно време размишљали да се споменички комплекс на Акропољу заштити изградњом специјалног свода изнад њега, али се од тога ипак одустало.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 08. јул 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару