Лансирање сателита "Чандрајан-1"

Реализација прве индијске мисије ка Месецу стартује 22. октобра, лансирањем сателита "Чандрајан-1", саопштили су представници Индијске организације космичких истраживања.

Сателит "Чандрајан-1" тежине 1304 килограма биће лансиран са индијског космодрома на острву Шрихарикота у држави Андра Прадеш.

На програму пројекта, чија је вредност 86 милиона долара, налази се лет на Месец који ће трајати више од пет дана.

Време изласка на планирану орбиталну позицију може да се реализује 9. новембра. Очекује се да ће сателит провести у космосу око две године.

Са орбите удаљене око 100 километара, апарат има задатак да направи детаљну картографију површине Месеца и изучи његове ресурсе.

Посебно место у изучавању биће зоне полова где је могуће да постоји вода.

Пет од 11 апаратура на индијском сателиту радили су страни партнери. Оне су намењене откривању присуства замрзнуте воде, стања радијације космичке средине на орбиталном нивоу и деловање соларног зрачења.

Предстојећа мисија представља кључну етапу у припреми сложене експедиције "Чандрајан-2" која подразумева слање космичког брода на Месец.

Тај брод се састоји из два модула, орбиталног и модула за слетање с покретном лабораторијом.

Мисија треба да буде реализована у сарадњи с руском космичком агенцијом Роскосмос у периоду од 2011. до 2012. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом