Научни скуп о манастиру Каленић

У Конаку средњовековног манастира Каленић код Рековца настављен је научни скуп "Манастир Каленић - у сусрет шестој стогодишњици".

У наставку научног скупа, који је почео синоћ, заједнички реферат на тему "Касноантичка утврђења у околини Каленића", поднели су научни истраживачи Гордана Тошић и Душана Расковић.

На свечаном отварању скупа, међу великом броју гостију и учесника, присуствовало је и девет владика, међу којима и митрополит црногорско-приморски Амфилохије и епископ шумадијски Јован.

Организатор научног скупа је Одељење историјских наука Српске академије наука и уметности и шумадијска Епархија Српске православне цркве.

Каленић је задужбина протовестијара Богдана, угледног велможе деспота Стефана Лазаревића.

По ликовним вредностима убраја се међу најзначајније споменике културе у Србији. Моравска црква је богато декорисана споља, док фреске спадају међу најбоље сачувана остварења живописа 15. века.

У периоду између 1928. и 1930. године извршена је велика стручна обнова манастира.

Научни скуп је формиран поводом шест векова манастира Каленић (1407-1413. године).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом