Како Лекарска комора разматра случајеве лекара "антивакцинаша"

Против доктора који јавно говоре негативно или двосмислено о вакцинацији, Лекарској комори Србије стигло је десетак пријава од почетка епидемије. И они који нису медицинске струке, неретко износе ставове о вакцинацији, деле вести о томе, често на друштвеним мрежама. Због сумње да су својим објавама починили кривично дело ширења панике, недавно је приведено неколико особа.

Да ли сте за вакцинацију или против ње, ствар је личног става. Међутим, када га делите са другима, важно је да од права на слободу мишљења и изражавања не склизнете у кривично дело изазивања панике и нереда.

"Мора да се прави разлика између другачијег мишљења, научног, стручног, и лажних вести. Једна ствар је, на пример, кад неко износи неке научне радове познатих стручњака, а друго је кад неко измисли нешто. На почетку су можда неке овакве или онакве вести могле да изазову панику код нас, међутим, сад већ после оволико времена, сви већ имамо, ја тако мислим, да сви већ имамо неки изграђен став", сматра адвокат Зора Добричанин Никодиновић.

Став наше саговорнице је да тужилац тешко може да докаже најпре да је неко свесно ширио лажне вести или тврдње, а потом да је тиме изазвао панику или теже нарушавање јавног реда или мира, или значајније ометање спровођења одлука државних органа.

"Уколико тужилаштво и државни органи реше да примене тај неки репресивни систем, јако мора да води рачуна о томе јер он то мора да докаже. Ја постављам питање из ког разлога само друштвене мреже, ви имате ситуацију да се одређени медицински стручњаци појављују на разним телевизијама, износе своје мишљење сасвим слободно и не видите да се поставља питање евентуално њихове кривичне одговорности и какав ефекат то има пре свега на грађане, то је оно што је суштина целе приче, значи не може неко да има право на слободу говора, а неко да нема", истиче Лидија Комлен Николић из Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Србије.

О томе јесу ли доктори својим речима о вакцинацији повредили етички кодекс и углед професије, може да пресуди Суд части Лекарске коморе. Санкције – од опомене, преко новчане казне, до одузимања лиценце највише на пет година. Кажњених од почетка епидемије за сада нема.

"Не, зато што Суд части функционише по општем управном поступку, а рокови за то су значајно дужи, једноставно процедура спровођења самог поступка захтева много више времена. Суд части може да разматра сваки предмет, оно што је битно да ли ће тај предмет, како је представљен Суду части, обухватити оно што је делокруг рада Лекарске коморе или изаћи на терен нечега што је предмет Кривичног закона, а онда је то проблематика цивилног суда", указује Милан Динић из Лекарске коморе Србије.

И изјаве свих оних који позивају на вакцинацију некада могу да нас узнемире.

"Сви смо већ у великом стресу и врло је важно све, и добре и лоше вести, саопштавати на миран начин, без панике", истиче Зора Добричанин Никодиновић.

"Нико од нас се није школовао за јавне наступе и то може да буде отежавајућа околност некада, али сматрам да заиста у овој ситуацији сви треба да будемо умерени и наслоњени на струку и професију", додаје Милан Динић.

За кривично дело изазивање панике и нереда запрећена казна је до три године затвора. До пет, ако се почини преко медија, на друштвеним мрежама, јавним скуповима.

уторак, 26. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње