Читај ми!

Судар са короном угрожава и ментално здравље – које симптоме не смете да игноришете

Директорка Клинике "Др Лаза Лазаревић" Ивана Сташевић Карличић каже за РТС да су на почетку кризе код људи запазили анксиозност, поремећај спавања, раздражљивост и неке симптоме депресије, али да је с временом дошло до адаптације за коју су сви рођени и која је људе одржала кроз еволуцију.

Епидемија коронавируса наметнула је људима изолацију, суочила их са страхом, неизвесношћу, константном потребом да буду на опрезу, економским превирањима. Готово годину дана стижу упозорења од стручњака из целог света да би све то могло да угрози ментално здравље.

Директорка Клинике "Др Лаза Лазаревић" Ивана Сташевић Карличић наводи да су на почетку кризе запазили анксиозност, поремећај спавања, раздражљивост и неке депресивне симптоме, али да је с временом дошло до адаптације за коју су сви рођени и која је људе одржала кроз еволуцију.

"Сада се већина становништва адаптирала, а они који нису успели да мобилишу своје здраве снаге, они имају и неке симптоме", истиче Сташевић Карличићева.

"Неуобичајено велики број људи који се први пут јављао" 

Наводи да је у претходних годину дана забележено више од 15.000 амбулантних прегледа.

"То су прве психотичне епизоде које су чешће него пре. Нешто је повећан број покушаја суицида, а такође је повећан број људи који се јављају због болести зависности, нарочито алкохолизма", додаје Сташевић Карличићева.

Иако су, како је указала, имали много пацијената који су се и раније јављали служби за заштиту здравља, имали су неуобичајено велики број људи који се први пут јављао.

Наводи да су људи имали менталне сметње након завршетка лечења од ковида 19.

"То су биле прве психотичне епизоде током болести, радили смо консултације и збрињавали делирантне епизоде, депресивни синдром и поремећај концентрације", истиче Сташевић Карличићева.

Које симптоме не смемо да игноришемо 

Истиче да је било много интервенција на линији за психосоцијалну подршку – више од 11.000 позива са територије целе земље.

"Звале су нешто чешће жене него мушкарци, звали су и људи који нису болесни, већ се тешко носе са осећајем неизвесности, страха и уопште једног непријатног искуства у судару са оваквом кризом", каже Сташевић Карличићева.

Наводи да Клиника "Др Лаза Лазаревић" у свом ковид делу има 40 постеља, али да нису смањили обим рада у делу који збрињава пацијенте који нису заражени.

Упитана које симптоме не смемо да игноришемо и када треба да потражимо помоћ стручњака, каже да сваки лични субјективни лош осећај који траје довољно дуго, а то је око две недеље, и који доноси дисфункционалност и промену квалитета личних односа, захтева помоћ професионалца.

Наводи да су на располагању бесплатни сервиси 0800 309 309 и 011 7777 000.

Превенција као и код других болести 

Истиче да се здрави стилови живота подразумевају и код менталних сметњи, као и у превенцији других болести.

"Ту пре свега спадају упражњавање хобија, одржавања контаката са драгим људима, здрава исхрана, одржавање хигијене, спавање, добро информисање, које је у овој пандемији било кључно, слушање савета из релевантних извора и од релевантних институција са акцентом на имунизацију која нам доноси извесност из кризе изласка", закључила је Ивана Сташевић Карличић.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње