недеља, 31.01.2021, 21:00 -> 21:00
Извор: Дојче веле (DW)
Порасла тражња за псима у Немачкој, кријумчари трљају руке
У доба локдауна знатно је порасла потражња за кућним љубимцима у Немачкој. Али тиме расте и опасност да некоме животиња брзо досади. У понуду се све више мешају кријумчари животиња са Балкана.
Бернадет Диркс Мајер није имала појма шта јој се спрема када је на страници Клуба љубитеља лабрадора најавила да ће поново продавати штенад. У року од пар дана била је затрпана са шездесетак понуда за псиће који још нису рођени.
"Срећа да нисам објавила свој телефонски број, иначе би ме звали и ноћу", каже ова узгајивачица паса.
Пре почетка пандемије, свако четврто немачко домаћинство имало је мачку, а свако пето пса. Сада, у временима ограничених контаката и усамљености, потражња за кућним љубимцима вртоглаво расте.
Према наводима удружења узгајивача паса ВДХ, око 20 одсто више паса купљено је 2020. године него претходних година.
"Можда је то потреба за партнером", каже Диркс Мајерова.
Она је иначе ветеринарка, али подрум јој је препун трофеја са такмичења паса. Каже, људи јој пишу дирљиве мејлове, некима је пас угинуо па хоће другог. "Али не могу свим да дам пса. Немам их толико." Штене код ње кошта 1.500 евра.
За повећању потражњу зна и Јулија Цервас, која је напустила студије ветерине да би радила у једном прихватилишту за животиње у Бону. Многе од тих животиња су одбачене од власника. Цервас и колеге брину о по педесетак паса и мачака, и још двестотинак других животиња међу којима су змије и гуштери.
"Посете примамо само са термином и по договору. Због тога можемо да удомимо много мање животиња, иако се знатно повећао број упита током короне", каже она.
Онима који баш сада желе да набаве кућног љубимца саветује: "Размислите шта ће бити након короне. Хоћу ли имати још времена? И жеље? Уклапа ли се кућни љубимац у мој свакодневни живот или је то само одраз моменталног стања?"
Илегална трговина цвета
Но многе набавке кућних љубимаца одвијаће се далеко од очију узгајивача који поштују закон или азила за псе и мачке. Наводно је шверц животиња у Европској унији трећа најуноснија таква грана - после дроге и оружја.
Немачки савез за заштиту животиња преноси да је само од јануара до октобра прошле године у Немачкој откривено 75 случајева кријумчарења. Укупно је погођено више од 800 животиња. Број неоткирвених случајева вероватно је много већи.
"Слатки кућни љубимац удаљен је на само један клик на рачунару. Али, овде говоримо о живом бићу које се не може заменити као џемпер или играчка", каже Хестер Померенинг из овог савеза.
Довољно је бацити поглед на Ибеју. "Често су то штенад која су прерано одвојена од мајке, болесна, имају поремећаје у понашању и долазе на свет у ужасним условима у источној Европи", каже Померенинг.
Дојче веле је извештавао о црном тржишту на Балкану, највише у Румунији и Србији, које муштерије тражи превасходно у Немачкој.
Та мафија поставља огласе који се на први поглед не разликују од оних које постављају реномирани узгајивачи. Цене су уобичајене, на упите се одговара љубазно.
"Често се примопредаја дешава рецимо на паркингу, и то се оправдава тиме што се стан реновира", наводи наша саговорница.
На наруџбеницама илегалних трговаца нису само пси и мачке, већ се налази и све више животиња попут змија, кенгура или јелена .
Коментари