недеља, 31.01.2021, 13:00 -> 14:54
Извор: РТС
Опасности "продуженог ковида" – на шта је потребно обратити пажњу
Након прележаног ковида, према неким истраживањима, чак 10 одсто пацијената дуго после оздрављења има многобројне здравствене проблеме. Ту су умор, главобоље, задиханост, замарање, болови у мишићима, поремећаји спавања... Јављају се и повишен притисак али и шећер, холестерол, убрзан рад срца, поремећај коагулације. Лекари поручују да је битно да пацијенти редовно узимају терапију.
Директорка болнице "Свети Сава" Маријана Вукићевић рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је та болница од почетка пандемије радила са оболелима од ковида који су имали мождани удар.
Међутим, додаје да се осим тог "раног ковида" појављују и пацијенти који долазе после ковида, а то су најчешће особе склоне тромбозирању.
Додаје да број таквих пацијената није велики, али да је мождани удар страшан за свакога коме се догоди.
Маријана Вукићевић је рекла да се многим пацијентима током и после лечења од ковида даје терапија антикоагулантима.
Каже да је најбитније да о томе одлучују медицински радници, а пацијенти у отпусним листама добијају препоруке колико дуго ће узимати ту терапију.
Када је реч о можданом удару, поручила је да је и код оболелих од ковида и код оних који нису оболели најбитније да умеју да препознају мождани удар.
С друге стране, истиче да је важно редовно узимање терапије. Како додаје, нелечен крвни притисак, шећерна болест, срчана аритмија и прескакање лекова могу довести до запушења крвног суда.
У постковиду често може да скаче крвни притисак, а то може бити узрок фаталних крварења у мозгу.
Коментари