Читај ми!

Шта би студенти требало да знају о јануарском испитном року

Eпидемијска ситуација у јануарском испитном је мало повољнија него што је била у новембру и децембру, тако да Универзитет у Београду организује јануарски испитни рок као и прошле године. Поштују су противепидемијске мере, мери се температура, постоје дезобаријере. Оно што је мало већи проблем, који захтева више времена, јесте ограничен број студената који могу да чекају испит у згради факултета, каже Петар Булат, проректор Универзитета у Београду.

Гостујући у Јутарњем програму Булат је рекао да је прошле године када је почела епидемија Универзитет у Београду веома брзо прешао са практичног дела на онлајн наставу. 

Према његовим речима, било је на неким факултетима проблема и лето је искоришћено да се припреми онлајн настава тако да је зимски семестар прошао јако добро. 

"Колеге су на већини факултета у првом делу семестра покренуле онај део наставе који захтева контакт са студентима, све је урађено док је била повољна епидемијска ситуација и после тога су прешли на онлајн наставу", објашњава Булат. 

Додаје да је доста незапажено прошао податак да је успех на испитима током летњих испитних рокова био бољи него у 2019. години, односно да је било четири посто више положених испита.

Проректор Универзитета у Београду очекује, ако се тренд пада броја заражених задржи, период мирног рада који ће се искористити максимално да се спроведе од наставе све оно што је можда и пропуштено и оно што је превиђено за зимски семестар.

Истиче да је у овом тренутку можда најтеже бруцошима. 

"Неки су променили средину, почели су студије а нису видели колеге са којима студирају. Студирање није само пуко учење, то су и социјални контакти кроз које се развија један други начин размишљања о пробелемима који нас окружују", поручује Булат.

У студентским домовима заражена три студента

Према подацима које проректор има од понедељка, од 4.000 стдената који се налазе у студентским домовима, заражена су свега три студента и они су у изолацији.

"Последње две недеље имамо 33 до 36 студената свих факултета приватних и државних који су регистровани у студентској поликлиници и који су заражени. Ако Универзитет у Београду има непуних 100.000 студената, јасно је да су то мали бројеви", каже проректор.

Према његовим речима, у последње три године у Београду је дошло до благог пораста броја студената уписаних на факултете.

"Ако гледедамо дужи период ми имамо пад и више од 10 посто. Ако упоредимо 2014/15. са 2020/21. ту је пад и већи од 10 посто, али последње три године бележимо раст", наглашава Булат.

Каже да је највећи пад уписаних у групацији природно-математичких наука, а генерално свуда постоји раст. Техника је најинтересантнија, медицинске науке, друштвено-хуманистичке науке. 

Постоји велики раст интересовања за мастер и докторске студије. На основним студијама је 62 посто студенткиња и 38 посто студената, што говори о друштвеним кретањима. Једино је на техничким наукама тај однос скоро 50 према 50 посто, истиче проректор Универзитета у Београду.

Поручује да је незапажено у нашој јавности прошао податак да је универзитет веома високорангиран по месту запослених мушкараца и жена у наставним звањима.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње