Читај ми!

Ко ће учити од куће и каква су правила за родитеље и ђаке

Образовни систем показује висок степен виталности и није место где је трансмисија вируса уопште заживела, изјавио је министар просвете Бранко Ружић. Нагласио је да не смемо да изгубимо ниједну генерацију због короне и да је процес стицања знања ствар од националног интереса.

Бранко Ружић је истакао, гостујући у Београдској хроници, да ће Уредба коју је донела Влада Србије у складу са препорукама Кризног штаба, дати Министарству просвете, науке и технолошког развоја у обавезу упутство како ће се до распуста, који ће бити од 21. децембра до 15. јануара, на територији читаве републике организовати наставни процес. 

Прецизирао је да се онлајн настава односи на ученике од петог до осмог разреда, средњошколце и уз препоруку због аутономије Универзитета односи се и на факултете. 

"Чињеница је да образовни систем показује висок степен виталности. Што се тиче предшколских установа, основних и средњих школа, проценат заражавања деце се креће од 0,02 до 0,04 или 0,05. Други проблем је степен заражавања наставног и ваннаставног особља које се креће од два до три процента", навео је Ружић. 

Оценио је да је, имајући у виду 1.250.000 деце од предшколских до у високошколских установа, и 160.000 запослених у образовном ситему, како је рекао, један заиста занемарљив апсолутни број заражених. Додао је да образовни систем није место где је трансмисија вируса уопште заживела, вирус, каже, долази споља.

Оцењивање у школи, може и онлајн

"Што се тиче оцењивања, предвиђено је да буде у школама. Међутим, оно се може радити и онлајн и то није никакав проблем. Ми ћемо упутства нијансирати у складу са могућностима школа, директорима који организују сам процес образовног система и наравно у складу са оним што је најважније, епидемијска ситуација и оно што је приоритет очувања здравља и безбедности како ђака тако и наставног и ваннаставног особља", нагласио је Ружић. 

На примедбу да се брзо прелази градиво па је великом броју деце неопходна помоћ или родитеља или приватних професора, Ружић каже да разуме тај аргумент. Међутим, имајући у виду ванредну ситацију у којој се налазимо, како је истакао, не само ми него цела планета, подсетио је да је и пре короне било родитеља који су били принуђени да плаћају додатно часове.

"Мислим да тај аргумент, када је у питању здравље деце – 1.250.000 деце, пада у воду у амбијенту у коме се ми налазимо", рекао је Ружић.

Додаје да васпитно-образовни ситем неће бити доведен у питање, али и да тај квалитет неће кореспондирати с неким околностима као у неким реалним временима и могућностима.

Да ли ће бити олакшица у оцењивању

Министар не види разлог да би требало да постоји нека олакшица при оцењивању. Сматра да, оно што би било логично, јесте да оцењивање коренспондира с процесом стицања знања и квалитетом и то, наглашава, свакако просветни радници умеју да оцене на прави начин.

"Ми не смемо да изгубимо ниједну генерацију због короне и тај процес стицања знања је ствар од националног интереса", поручио је Ружић.

Што се тиче ђака који су били болесни, Ружић је рекао да ће надокнадити наставу на начин како је то рађено у претходном периоду, као и да је то дефинисано свим правилницима и не би  требало имати бојазан с тим. 

"Оно што ћемо упутствима предвидети то је да ћемо дефинисати могућност деци да дођу у школу и поправе оцену ако су незадовољни", обећао је министар просвете Бранко Ружић. 

четвртак, 28. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње