четвртак, 26.11.2020, 11:55 -> 17:38
Извор: РТС
Радим од куће или станујем на послу?
Масовни прелазак на рад од куће могао би да постане свакодневица и кад пандемија короне прође. Тања Јакоби, извршна директорка Центра за истраживање јавних политика, каже за РТС да људи тумарају у свом радно-животном времену, многи се жале јер станују на послу, а не раде од куће.
Тања Јакоби је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да је прелазак на рад од куће био принудан пре свега из здравствених разлога.
Он нас је, каже, научио да у закону о раду имамо уграђена правила о раду од куће, али да нису разрађена.
"И многи послодавци нашли су се у дилеми како то да реше, мислим да мало радника има код себе анекс уговора о раду од куће, да ли имају надокнаду јер раде на свом компјутеру или им послодавац обезбеђује компјутер, да ли им послодавац плаћа интернет, да ли треба да плати део инфостана, шта је са надзором, шта је са правом да се зна да ли је запослени на фејсбуку и ради нешто друго или не. Шта је са повредом на раду – да ли је лично ваша одговорност или одговорност послодавца. Сва та питања остала су нерешена јер нисмо никад радили сви од куће", напомиње Јакоби.
Указује да се појавило пуно проблема и да се у свему греши.
Једно од кључних питања је, напомиње, питање неискључивања – шта радити ако вам послодавац у 23 часа пошаље мејл да нешто урадите.
"Људи тумарају у свом радно-животном времену, многи се жале јер станују на послу, а не раде од куће", истиче извршна директорка Центра за истраживање јавних политика.
Договор две стране
Јакоби наводи да би рад од куће требало да буде договор две стране, послодавца и радника.
"И сада постоје случајеви да неки могу раде од куће, на пример професори, али има руководстава која не дају професорима да раде од куће", напомиње Јакоби.
Овај период нас је научио да рад од куће даје слободу – може боље да се организује дан, да се помогне детету да учи, да се нешто скува, нико не смета током рада. Међутим, неки указују управо да су продуктивнији у радном окружењу, да им недостају колеге.
"Показаће се да многи људи који су отишли кући можда нису потребни, можда не морају бити ти којима су ти послови поверени. Можда да можете да аутсорсујете људе, можда бисмо ми могли добити посао из Америке", напомиње Јакоби.
Додала је да ће се, као и у свакој кризи, догодити да многе људе замени технологија.
"То се догодило и 2008. јер су многа радна места замењена технологијом. Неке ствари се никад неће вратити на старо иако рад од куће неће бити овако масован", истиче извршна директорка центра за истраживање јавних политика.
Објашњава да је криза довела до тога да су и менаџерима потребне нове вештине како би успешно организовали рад од куће, поготово ако је неопходан тимски рад.
Коментари