Читај ми!

Установе културе у Београду радиће до 18 часова, како ће се позоришта прилагодити

Нове мере, које ступају на снагу сутра, подразумевају да, између осталог, све установе културе раде до 18 часова. Секретар за културу Града Београда Иван Карл рекао је да од сваке установе зависи у ком обиму може да ради, а да је управницима позоришта остављено да сами процене како да организују представе и пробе.

Секретар за културу Града Београда Иван Карл рекао је да ће све установе културе радити до 18 часова, а да од сваке установе зависи у ком обиму може да ради.

"Када је реч о музејима и галеријама, ту је мање више ситуација лакша зато што они комотно могу да раде до 18 часова. Тада затварају своја врата, поштују се мере броја људи у затвореном простору, динамика уласка у музејски или галеријски простор", казао је Иван Карл гостујући у Јутарњем програму.

Говорећи о раду позоришта, Карл је навео да је питање колико је изводљиво да се представе одржавају пре 18 часова и да је управницима позоришта чији је оснивач Град Београд остављено да сами процене на који начин могу да организују своје пословање и пробе радним данима, а да би представе, у складу са условима, могле да се играју викендом.

"Ми имамо ресурсе на располагању и свака представа се до сада играла само уколико су сви који су у ланцу извођења представе, не само глумци, већ и људи око сцене и организација, са негативним тестом. Имали смо и врсту превентивне мере да, ако се појави неко са симптомима који личе на корону, грип или прехладу, а има негативан тест, из предострожности се ипак представа не игра", истакао је Карл.

Како је навео, чека се и данашња седница Градског кризног штаба, након чега ће позориштима бити послат допис.

"Постоји заједнички рад и комуникација у решавању свих проблема које ово време намеће, али и потреба и циљ свих нас да што је боље могуће одржимо један добри дух и београдских позоришта и галерија и музеја у ово време које заиста преставља велики изазов за све нас", рекао је Карл.

Глобални бум телевизијских серија стигао и на наше просторе

Карл је, говорећи о новим филмовима и серијама, навео да смо сведоци глобалног бума телевизијских серија и да је то сада дошло и на наше просторе.

"Сви производе серијски програм зато што се гледа, зато што је то добра врста понуде за сваку телевизију. Када се добро програмира серија, може да донесе озбиљан бенефит телевизији", казао је Карл.

Када је реч о квалитету телевизијских серија, Карл је навео да се прави домет и квалитет серија види током каснијег, репризног емитовања, за генерације које су пропустиле да их гледају у премијерном термину.

На РТС-у су прошле недеље са емитовањем почеле две нове серије – "Случај породице Бошковић" и "Кости". Карл је навео да су у питању два различита жанра и да РТС у последње време има више серија које обрађују теже теме и које нагињу ка трилеру и драми.

"У тај корпус спадају 'Кости', које су овог викенда приказане, али и још неке серије, попут 'Мочваре' и 'Тајкуна'. Имате ове лепршаве серије за целу породицу, попут 'Случаја породице Бошковић' или јако лепе серије 'Мама и тата се играју рата', која је такође приказивана на РТС-у", рекао је Карл.

Додао је да свака од тих серија има своје место и да су добар додатак ономе што нуди РТС, али и да су "Кости" јако добар корак напред, као један жанр ноара или трилера који није тако чест на нашим телевизијама.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње