среда, 12.08.2020, 19:30 -> 20:56
Извор: РТС
Када Агенција за лекове добије све податке о вакцини, колико треба времена до примене и зашто
Др Анђелија Маленовић са Фармацеутског факултета у Београду рекла је за РТС да када Агенција за лекове добије све податке о безбедности, ефикасности и квалитету једне вакцине, најкраћи временски период који је могућ је 150 дана – да се испита и почне с применом.
Вест да је у Русији регистрована прва вакцина против ковида 19 одјекнула је широм света. Запад на руску вакцину гледа са скепсом.
Др Анђелија Маленовић са Фармацеутског факултета у Београду рекла је за РТС да су рокови за вакцину јако тесни зато што су клиничка испитивања трећа етапа на путу да један лек дође до пацијената, на тржиште, и састоји се из три фазе.
"Шта све те фазе обухватају и шта треба да се добије од резултата, треба времена да се напише и да се припреми, а камоли да се одради, тако да су рокови врло, врло тесни", рекла је Маленовићева.
Под условом да је вакцина безбедна за употребу, др Маленовић је објаснила колико је времена потребно Агенцији за лекове и медицинска средства да је испита и да грађани почну да примају вакцину против ковида.
"Када Агенција за лекове добије све податке о безбедности, ефикасности и квалитету једне вакцине, најкраћи временски период који је могућ је 150 дана, што је по убрзаној процедури, а зависи од онога ко подноси захтев на колико тражи да се та дозвола брзо изда – а може да траје и до 210 дана", истакла је др Маленовић.
Каже да ће учествовати у испитивању са тимом са Фармацеутског факултета уколико буду позвани.
У овом моменту десетак произвођача лекова широм света ради на испитивању вакцине против ковида, али клиничка испитивања обављају се на много већем броју особа него што је то био случај у Русији.
Иначе, руска вакцина изазвала је узбуну међу стручњацима за јавно здравље, који кажу да је тешко веровати у вакцину за коју нису објављени сви релевантни подаци.
"Русија заправо проводи експеримент на нивоу велике популације", каже Ајфер Али, специјалиста за испитивања лекова у британској "Warwick Busines School".
Франсоа Балокс, стручњак генетског института при Универзитетском колеџу у Лондону, каже да је то "лакомислена и блесава одлука".
На потез Русије реаговали су не само стручњаци већ и амерички министар здравља Алекс Азар, који је рекао је да није циљ бити први.
И Немачка је изразила сумњу у квалитет руске вакцине против коронавируса и поставља питање да ли је безопасна.
Коментари