среда, 23.02.2022, 17:00 -> 17:22
Извор: РТС
Како да разликујемо корону, прехладу, алергију - како да будемо сигурни да није ковид
Кијавица, кашаљ, запушен нос, бол у грлу – да ли је довољан разлог да родитељи посумњају да је ковид? Како да будемо сигурни да можда није алергија или прехлада, за РТС говори доктор Владислав Вукомановић.
Проф. др Владислав Вукомановић, заменик директора Института за мајку и дете, рекао је за РТС да очекује смиривање епидемијске ситуације и да све иде у добром правцу.
Према његовим речима, у Институту за мајку и дете тренутно се налази осморо даце на ковид одељењима и троје и на интензинвној нези, од којих је двоје на механичкој вентилацији.
То су, како каже, деца са удруженим болестима, која захтевају такво лечење.
Рекао је да постепено расте број деце која долазе у хитни педијатријски пријем, али да она немају тешке клиничке слике – то су обично једнодневна повишена температаура, малаксалост, цурење носа...
Раније је, истиче, доминирао делта сој који је изазивао упале плућа код деце и посебно мултисистемски инфламаторни синдром, као најтеже манифестације ковида. Практично су се, каже, други вируси "поплашили" и били потиснути, посебно они који су се јављали у јесен.
"Сада наступају други са омикрон сојем и отвара се простор за наше стандардне вирусе који су, могу да кажем, добро дошли", рекао је доктор.
Код омикрон соја долази до брзе трансмисије са особе на особу, али клиничка слика није тешка. "Она је или без симптома или је то краткотрајна температура, малаксалост, а може да имитира слику вируса грипа или алергије", рекао је доктор.
Истакао је да је делта сој донео много проблема и одраслима, али и деци. "Било је и упале плућа, сви органи су били погођени, од централног нервног ситема, бубрега, црева и надам се да се то неће поновити", рекао је доктор Вукомановић.
Међутим, омикрон сој изазива најмање проблема код деце, и како каже доктор, можемо га свести под прехладу.
Како да знамо да је ковид
Како да разликујемо корону, прехладу или алергију, не могу ни лекари да буду сигурни док се не уради тестови, али то не значи да свој деци треба радити тестирање, каже доктор Вукомановић.
"Уколико родитељи имају инфекцију, а симптоми се јаве и код деце, онда то може да буде ковид", објаснио је доктор.
Као најтежу последицу ковида код деце, доктор је издвојио мултисистемски инфламаторни синдром који се јављао када је био делта сој.
"Ми смо пратили децу, углавним није било најтежих последица, тешко је одвојити последице које се односе на психичку и социјалну сферу. Од неких доминанатних манифестација, то су били продужени умор, недовољно даха, једна врста декондиционираности", рекао је доктор.
Према његовим речима, деца се већ после десетак дана од престанка температуре могу постепено вратити физичким активностима.
"Ја очекујем да ће се ситуација полако смиривати, и да ће се вратити у стање пре пандемије, деца ће се разболевати од других вируса - вируса грипа, аденовируса, биће прехладе и алергије. Сигурно ћемо се неком нормалном животу вратити бар до јесени, а од јесени видећемо шта нас чека, да ли је вирус негде само успаван, а ретко да неко има одговор на то питање", рекао је доктор Вукомановић.
Сматра да треба наставити са вакцинацијом одраслих, јер, како каже, као што је пандемија надолазила тако ће се и стишавати.
Коментари