Епидемијска ситуација повољнија, али нестабилна, мање гужве испред ковид амбуланти
Од почетка епидемије у Србији је регистровано укупно 1.879.237 заражених, а умрло је 14.787 људи. Проценат смртности износи 0,79 одсто, објављено је на сајту covid19.rs.
20. 02. 2022.
09:45
Аустралија отвара границе после две године затварања
Аустралија ће сутра, ослањајући се на високу стопу вакцинације против коронавируса, први пут дочекати међународне туристе после готово две године од затварања својих граница.
Отварање Аустралије за туристе најјаснији је показатељ напуштања строгог приступа у борби против пандемија ковида-19 и опредељења за суживот с вирусом уз вакцинацију, како би се смањила смртност и број тешких случајева болести.
20. 02. 2022.
08:41
У свим школама у Србији од сутра непосредна настава
У свим основним и средњим школама у Србији, после распуста прошле недеље, од сутра ће се примењивати непосредна настава, одлучио је Тим за праћење и координисање примене превентивних мера у раду школа.
Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", у периоду од 9. до 17. фебруара број оболеле деце школског узраста од 6 до 18 година био је 3.200 (0,42 одсто) оболелих.
У саопштењу Министарства просвете се додаје да је учешће деце школског узраста у укупном броју потврђених случајева ковида 19 у истом периоду износио 4,3 одсто.
Ученици су протекле седмице били на продуженом распусту, који због лошије епидемиолошке ситуације траје девет дана, укључујући викенде.
20. 02. 2022.
08:16
У Дечјој болници "Др Драгиша Мишовић" 16 деце, сви су добро
Епидемијска слика Србије мења се полако набоље. Мање је пацијената у ковид болницама као и оних у најтежем стању.
Др Оливера Остојић, руководилац Дечје болнице "Др Драгиша Мишовић", каже за РТС да се у тој установи налази 16 малишана, двоструко мање него што је било пре три недеље.
Ту су четири бебе до годину дана, остало су деца деца школског узраста.
Њихово здравствено стање је добро, нема деце на кисеоничној терапији, каже докторка.
Према њеним речима, омикрон сој коронавируса није давао теже клиничке слике, али су оне деловале теже јер су деца била најмађег узраста, каже докторка.
"Када имате дете од недељу дана које има температуру 38, 39, када је поспано, малаксало, када одбија храну, оно одаје утисак болесног детета које се прима у болницу и одређеним терапијским процедурама постаје боље", каже докторка.
Деца се у болници задржавају од 5 до 7 дана, каже др Остојић и додаје да је мали број деце имао упале плућа.
Смањио се и број прегледа од пре три недеље када је било 50 пацијената дневно, а сада је то двоструко смањено.
"Много деце је било заражено, надам се да имају неки имунитет и уз мере мислим да неће бити овог пика као што је био", рекла је докторка.
Епидемијска ситуација је повољнија, али и даље нестабилна. Упола је мање пацијената у тријажним центрима него у јануару.
Према подацима Министарства здравља, од последњег пресека преминуло је 59 особа.
На респираторима су 143 пацијента оболела од ковида 19.
Клиничка слика је блажа, смањује се број хоспитализованих и краће је болничко лечење. Најугроженији су најстарији.
Доктор Богдан Црнокрак, помоћник директора за медицинска питања КБЦ "Бежанијска коса", понавља да је ковид системска болест која погађа све органе.
Наводи да су то најчешће кардиоваскуларни проблеми, а пацијенти се јављају и ендокринолозима, гастроентеролозима, пулмолозима. Објашњава да најбоље прођу пацијенти који су већ прележали ковид и који су вакцинисани.
Коментари