недеља, 13.02.2022, 08:24 -> 08:42
Извор: РТС
Паксловид је доступан у Србији, али није за сваког – шта треба да знате о новом леку против ковида
Пре нешто више од 10 дана Европска Агенција за лекове одобрила је још један најсавременији лек против ковида – паксловид компаније "Фајзер". Србија је међу првима потписала уговор о набавци лека и међу првима га је добила. Јелена Митрашиновић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије за РТС је објаснила ко ће моћи да прими лек и како се користи.
Паксловид, који је недавно стигао у Србију, је антивирусни лек, који се састоји из две компоненте. Јелена Митрашиновић из АЛИМС-а је, гостујући у Дневнику РТС-а, објаснила да је радна група Министарства здравља, на чијем је челу др Горан Стевановић, одлучила да се прве количине овог лека дистрибуирају у терцијарне установе где ће се одлучивати о даљој примени.
"Паксловид је комбинација две активне супстанце које се налазе у одвојеним таблетама. Први активни принцип, нирматрелвир, блокида дејство ензима који је потребан за репликацију вируса. Друга активна компонента, ритонавир, задужен је у овој комбинаији да успорава разградњу прве активне супстанце што омогућава да дуже остане у организму, и то у оним концентрацијама које су довољне да се спречи репликација вируса", навела је Јелена Митрашиновић.
Према њеним речима, овај лек делује тако што спречава размножавање вируса у организму домаћина.
Истиче да је са терапијом најбоље започети што пре од појаве првих симптома коронавируса и то у року од пет дана.
"Лек је у облику таблета, узимају се орално, узимају се две таблете прве компоенте, плус једна друге, то значи по три талбете на 12 сати, терапија траје пет дана и спроводи се у кућним условима", наводи Митрашиновићева.
Сматра да је од овог лека реално очекивати да ће смањити потребу за хоспитализацијом, што ће значити растерећење целог здравственог система. Указује и на податке из клиничких студија које су показале да је лек ефикасан 89 одсто у смањењу стопе хоспитализације и смртност исхода.
"Безбедносни профил је задовољавајући што потврђују нежељене реакације у клиничким студијама, које су благе - поремећај укуса 5,6 одсто, дијареја, главобоља и повраћање. Али кад говоримо о безбедности лека у реалном животу, ван услова из клиничких студија, важно је обратити пажњу на могућност интеракције овог лека са бројним другим лековима који су део хроничне терапије многих болесника", указује Митрашиновићева.
Ко сме да прими паксоловид
Објашњава да једна компонента лека - ритонавир - због начина метаболисања у организму има значајан потенцијал да ступа у интеракције са многобројним лековима што би могло да доведе до нежељених ефеката или пак да умањи дејство паксловида.
"Из тог разлога је и одлука на нивоу Министарства здравља да се одлука о прописивања лека доноси на терцијарном нивоу и подржана је протоколом број 13 која је уврстила паксловид, наведен је списак лекова који не смеју да се користе у исто време са паксловидом", истиче гошћа Дневника.
Пацијентима неће бити омогућен приступ леку без консултације са лекаром.
"Паксловид је намењен за одрасле ковид пацијенте, изнад 18 година, који имају благе до умерене форме болести без кисеоничне терапије, који имају неку придружену болест - дијабетес, гојазни пацијенти, пацијенти са хроничним болестима кардиоваскуларног система, бубрега, јетре, активни малигнитети", напомиње Митрашиновићева.
Додаје да није намењен млађима од 18 година, трудницама, дојиљама, а контраиндикован је са тешким оштећењима јетре и бубрега.
У спроведним клиничким студијама лек је био испитан на пацијентима зараженим делтом.
"Познајући механизам дејства паксловида који не зависи од спајк протеина, реално је очекивати уверљиву ефикасност и против омикрон соја и других сојева", каже Митрашиновићева.
Коментари