Читај ми!

Брзи тестови чешће "лажу" у случају стелт омикрона, да ли се очекује нови талас

Вирусолог Тања Јовановић каже за РТС да је примећено да има нешто више лажно негативних антигенских тестова у случају нове, стелт подваријанте омикрон соја. Ипак, не очекује нови, шести талас епидемије, јер се код стелта не ради о новој варијанти вируса, већ о подваријанти омикрона.

Стелт подваријанта омикрон соја, коју зову и невидљивом, већ је регистрована у око 60 земаља, а пре два дана и у Србији.

Вирусолог и професорка Медицинског факултета у Београду Тања Јовановић је у Дневнику РТС-а рекла да је примећено да има нешто више лажно негативних антигенских тестова, јер је дошло до промена у оној структури која се налази у тестовима за доказивање вирусног антигена.

"Тако да се после тога врши пи-си-ар тестирање, за све пацијенте који задовољавају дефиницију случаја, а у антигенском тесту су негативни, тако да је пи-си-ар задржао своју специфичност и представља златни стандард за дијагностику", објашњава професорка.

Омикрон заступљен са више од 90 одсто 

Када је реч о заступљености разних варијанти у Србији, Јовановићева наводи да је омиркон заступљен са више од 90 одсто, а делта са мање од 10 процената.

"Што се тиче субваријанте, не могу сад да претпоставим који је то проценат, али с обзиром на то да се брзо шири, очекујем да ће и ова варијанта врло брзо достићи одговарајући проценат, не да постане доминантна, али је потребно неко време да заузме значајну позицију у епидемији", наводи Јовановића.

У Европи, ова подваријанта је најзаступљенија у Данској, где је, како је истакла, велики проценат становништва вакцинисан, али су укинули противепидемијске мере.

Не очекује се нови талас 

Ипак, истакла је да не очекује нови, шести талас епидемије, јер се код стелта не ради о новој варијанти вируса, већ о подваријанти омикрон соја.

Објашњава да се подваријанте разликују у двадесетак мутација и да пружају "унакрсну имуност", односно пружају заштиту људима који су већ били инфицирани оригиналном варијантом омикрона.

"У том смислу не очекујемо да ће доћи до драматичног повећања броја инфицираних особа", каже Јовановићева.

Оно што је значајно, како напомиње, мада има мало података, јесте да стелт не даје тежу клиничку слику, али се брже шири, јер има мало већу инфективност.

Апелује на поштовање мера и на вакцинацију, иако је, како каже, омикрон пробио вакцинални имунитет, али не потпуно.

То значи, како је објаснила, да се можете заразити, али се неће развити тежа клиничка слика, која захтева хоспитализацију.

Да ли се ближи крај епидемије

Упитана да ли нове мутације указују на крај епидемије, истиче да вирус не одустаје, и очекује да ће број инфицираних још неко време да се одржава на нешто већем нивоу.

"Крај очекујемо да јесте близу, с обзиром на то да су ове нове варијанте вируса показале афинитет за горње партије респираторног тракта, тако да више имамо синдром прехладе, али то се односи на имунокомпетентне, здраве особе. Што се тиче старијих особа, они који су имунокомпромитовани, они који су са коморбидитетима, они могу да развију и тежу клиничку слику, што показују и подаци о броју умрлих", закључује Јовановићева.

петак, 29. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње