"Kоалиција за доброчинство" предлаже мере за повећавање донација

У циљу подстицања већег броја донација и омогућавања ефикаснијег пружања помоћи најугроженијем становништву, "Kоалиција за доброчинство" упутила је предлог мера Влади Републике Србије и Савету за филантропију, којим председава председница Владе, а чији је "Kоалиција" члан.

Мере су идентификоване на основу потреба цивилног друштва и других релевантних актера али и на основу примера добре праксе из других земља и дневног контакта са грађанима, институцијама, компанијама и другим непрофитним организацијама.

Ана Kошел, директорка "Фондације Ана и Владе Дивац", истакла је да никада није било важније да се државни, приватни и цивилни сектор удруже и заједно раде на ширењу доброчинства.

„У име Kоалиције за доброчинство, желела бих да подсетим све грађане Србије на нашу богату историју током које смо превазишли многе изазове захваљујући доброчинству, солидарности и спремности да делимо са другима и стварамо партнерства која показују моћ заједништва у решавању проблема", изјавила је Ана Kошел.

Прва предложена мера је формирање радног тела при Савету за филантропију које би било задужено за координацију сарадње са цивилним друштвом. Друга предложена мера је успостављање Kомпензационог фонда за повраћај ПДВ-а непрофитним организацијама, које донирају робу и услуге, а како би се корпоративни сектор активније укључио у кампање које организује невладин сектор.

Трећи предлог односи се на привремено укидање ПДВ-а на донирање хране како би се смањило бацање хране, преко потребне великом броју угрожених суграђана. Неопходно је промовисати Упутство за остваривање пореских олакшица за донаторе, које је израдила Пореска управа на препоруку Kоалиције и Савета за филантропију, које пружа компанијама информације како могу да остваре делимично умањење дела пореза на добит чиме се подстичу донације.

Поред корпоративног сектора, потребно је стимулисати и грађане да допринесу својим донацијама И солидарношћу. Због тога, Kоалиција апелује да Народна банка укине наплату банкарских провизија и за уплате донација на наменске рачуне непрофитних организација током ванредног стања. Дванаест банака већ не наплаћује провизије за уплату донација. 

Додатно, да би се подстакло донирање из иностранства, предложено је увођење PayPal донација, односно омогућавање и нашим грађанима и страним држављанима, да путем ових платформи брзо и једноставно донирају Републици Србији и домаћим непрофитним организацијама. На крају, неопходно је обезбедити дозволе за кретање запосленима у непрофитним организацијама, како би наставили са неопходним пружањем помоћи на терену.

Пројекат за унапређење оквира за давање финансира УСАИД, а реализује га "Kоалиција за доброчинство" коју предводи "Фондација Ана и Владе Дивац". Kоалицију чине и Траг фондација, Catalyst Balkans,СМАРТ Kолектив, Српски филантропски форум, Форум за одговорно пословање и Привредна комора Србије.

недеља, 24. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње