Опет се прича о изборима – када ће се гласати и ко ће учествовати

Попуштање мера на дневни ред вратило је и прекинуту изборну кампању. Према најавама, председник Србије ће се у понедељак састати са представницима политичких странака, како би разговарали о наставку изборних радњи и одржавању избора. И док се лицитира који би могао бити тачан датум изборног дана, у јавности се полемише и чија би се имена могла наћи на изборном листићу.

На измаку прве четвртине политичке утакмице, кампања је прекинута. Звиждук за наставак условљен је завршетком ванредног стања.

"Када буде укинуто ванредно стање можемо да се договоримо да оставимо још три-четири дана да би сви могли да се спреме за наставак изборне кампање, да тада кажемо изборној комисији да заседа", рекао је председник Александар Вучић. 

А након поновног заседања РИК-а, политичке странке и коалиције имаће још четрдесетак дана трке. Док једни лицитирају о тачном датуму, други се надају одржавању избора на јесен.

"Избори морају да буду пет или шест недеља после укидања ванредног стања. Значи ако се оно укине до средине маја, избори ће бити до краја јуна. И ту нема дилеме око тога. Свако друго решење би тражило лекс специјалис", наводи председник СПС-а Ивица Дачић. 

Ко сматра да је потребно одлагање 

Народни посланик Нове Србије – Покрета за спас Србије Ђорђе Вукадиновић сматра да је неопходан "озбиљан ресет" и да је потребно време.  

"Мислим да све што би било пре јесени, дакле најраније септембар, октобар, било би исхитрено, била би нека врста притиска", рекао је Вукадиновић.

Марко Ђуришић из Уједињене демократске Србије истиче да одлука о датуму избора мора да уважи нове околности и на који начин је најбезбедније одржати изборе.  

"Наш став је да власт једино на изборима може да се промени и да морамо да учествујемо и да поготову после свега што смо видели лоша власт мора да се промени", рекао је Ђуришић. 

Председник СПАС-а Александар Шапић подсећа да су они предали листу.  

"Мислим да би свим опозиционим странкама одговарало да избори буду што касније, на јесен", рекао је Шапић и додао да није радио истраживања, али да је имао увид у нека. 

Да ли остаје одлука дела опозиције о бојкоту 

Нови датум избора, чини се, могао би да промени и ранију одлуку дела опозије о бојкоту. У Савезу за Србију кажу да нису разматрали питање учешћа, али да би оно могло да се нађе на столу уколико се избори одложе за јесен, а лидер Покрета слободних грађана у видео-обраћању присталицама поручио је да сада има смисла изаћи на изборе.

"Врло је могуће да ми на ове изборе изађемо кад год они буду расписани, јер ми се чини да то сада има смисла. Људи ће бити прилично утучени и неки мој осећај ми каже да би имало смисла изаћи", навео је Сергеј Трифуновић.

Важнија од датума биће понуда политичара, кажу стручњаци. И власт и опозиција мораће да промене агенду.

"Крај јуна одгховара владајућој странци јер она има и ресурсе и капацитете да одмах иза ванредног стања уђе у кампању и комуницира са бирачима. Више би одговарао термин опозицији септембар јер би добили више времена да на неки начин приђу бирачима, да им дају више времена да се релаксирају после свега што смо преживели. Међутим, и једни и други, кад год то буде било, мораће да направе понуду која одговара промењеним приоритетима због короне", сматра Бојан Клачар, програмски директор ЦЕСИД-а.

Због короне изборна кампања прекинута је после 12 дана, а у том периоду потписе РИК-у предало је девет изборних листа.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње