Мали и Радојичић: Гондола и други пројекти за раст туризма
У претходне четири године урађено је много инфраструктурних пројеката у граду, прошле године престоницу је посетило милион туриста, пројектима попут изградње гондоле, тај број ће се повећати, поручили су први и трећи са изборне листе "Александар Вучић – Зато што волимо Београд" Зоран Радојичић и Синиша Мали.
Градоначелник Београда Синиша Мали је Зорану Радојичићу, али и грађанима, представио пројекат изградње гондоле, дуге око километар, која ће повезивати Калеменгдан и Ушће.
Циљ је, кажу, да се за неколико година, број туриста у граду удвостручи.
Радојичић је оценио да је захваљујући инфраструктурним пројектима, Београд "дефинитвно бољи и лепши град", а да ће се пројектима попут изградње гондоле још више поправити.
"Наш циљ је да за неколико година имамо два милиона туриста, да их буде двоструко више него сада. Гондола је једна од ствари која ће нам помоћи да туристи дођу и виде лепоте града, а тај и сличне пројекте треба да развијамо и на њима инсистирамо", рекао је Радојичић новинарима.
Указао је да се, због грађана, развој тог и сличних пројеката мора пратити на транспарентан начин, како би житељи имали прецизну информацију и знали како се пројекти реализују.
"Ово је још једна тачка због које ће наш туризам да се развија. Имаћемо јаку конкуренцију у многим европским градовима, али можемо да се носимо са европским и светским метрополама. Сигурно да идемо према реализацији нашег циља", рекао је Радојичић.
"Београд прошле године посетило милион туриста"
Мали је додао да је Београд прошле године посетило милион туриста, што је повећање од 23 одсто у односу на 2016. годину, а да је зарада око 800 милиона евра.
"Ове године имамо циљ да зарадимо око милијарду евра", подвукао је Мали и додао да је Београд постао атрактиван и привлачан за туристе, те да од тога живи велики број грађана.
Како је рекао, гондола која ће повезати две обале Саве, почеће да се ради у другој половини ове године, или најкасније до краја година, након што током лета, на тендер буде изабран извођач радова.
"Ова идеја постоји од 1922. године, али нико није имао смелости, знања ни жеље да се у овај пројекат упусти", рекао је Мали.
Како је рекао, инвестиција је вредна 15 милиона евра, трећину средстава је обезбедио град, а две трећине Влада Србије.
"До средине следеће године Београд ће имати нову гондолу, нову атракцију, још један симбол града", назначио је Мали.
Гондола ће, додао је, бити урађена по насавременијим стандарнима, биће дуга 986 метара, а прелазиће пет до шест минута са једне на другу страну, брзином око пет-шест метара по секунди.
Примаће између 10 и 35 путника, а у кабину ће моћи да се уносе и бицикли.
"Све смо урадили и све ћемо урадити како би Београд био богатији за овај пројекат", рекао је Мали.
"Наше највеће богатство су реке Сава и Дунав и ко буде користио гондолу, туристи и суграђани, имаће прилику да уживају у погледу на Београд на води, Калемегдан, ушће две реке", рекао је Мали.
Подсетио је да је пре неколико година дефинисана стратегија спуштања града на реке, а гондола је, каже, саставни део стратегије.
"Сви ће моћи да прошетају пешачком зоном, затим по Калемегдану, гондолом се пребаце до парка Ушће, где је отворен Музеј савремене уметности, и након тога се врате новим Савским мостом, до Сава променаде, да што више времена проведу поред река. Од те стратегије нећемо одустати", рекао је Мали.
Коментари