Читај ми!

Спорт за све

Спорт не треба да буде привилегија богатих, школе треба да буду бесплатне, спортом у Влади треба да се баве спортисти, а инфраструктура да се обнови. То су поручили представници листа УРС, СПС-ПУПС-ЈС и ЛДП, гостујући у емисији "Око".

"Нису сви родитељи у могућности да плаћају тренинге, таленти не треба да се елиминишу по социјалној основи, до 19 година све школе спорта треба да буду бесплатне", каже представник СПС-а Ненад Боровчанин. Додаје да све може да се промени, и као пример наводи своју  националну школу бокса, која је бесплатна.

Исти став има и представник листе УРС Верољуб Стевановић. Спорт, верује, треба да постоји и као елитни и као масовни, али главни проблем је улагање. Идеја његове политичке опције је да новац постоји, али га треба прераспоредити, а као пример како даље радити наводи Крагујевац и издвајање за спорт од 3 одсто.

"Сем у школски треба улагати и у врхунски спорт  на нивоу од 5 одсто, што је огромно за овај буџет, из којег се на нивоу државе издваја један проценат", сматра Стевановић.

За представника ЛДП-а Милојка Пантића, ситуација са спортом у Србији резултат је двадесетогодишње погрешне политике.

"Треба да се преокрене политика и у спорту. Да уредимо државу као свуда у ЕУ, кад то урадимо, онда ће и спорт доћи на своје. Нећемо мислити само на врхунски спорт већ и на здравље нације, базични спорт, школски спорт", рекао је Пантић.

Кад је реч о политичарима у клубовима и спортским савезима, Стевановић, који је и сам у тој ситуацији као градоначелник, каже да је за њега то привремено решење те да су политичари у доброј мери уништили спорт. За Боровчанина политичар у спорту је прихватљив само ако је спортиста, док Милојко Пантић сматра да се то не ради ни у једној земљи Европске уније.

Гости емисије "Око" изнели су ставове у вези са новим Законом о спорту за који кажу да би лако могао да остане мртво слово на папиру.

Могућност пререгистрације и приватизације клубова за Пантића је неприхватљиво.

"Сви савези морају да изврше пререгистрацију и постану привредна, а не спортска друштва. После тога долазе до Агенције за приватизацију, она процењује колико је ту удела државе и креће општа приватизација спорта", каже Пантић.

Боровчанин и Стевановић пак, верују да имовину клубова треба оставити у власништву градова и донети додатне мере уз нови закон.

"Имовина Звезде или Партизана, локација, објекти, вреде више него клуб, процена Манчестера иде по играчима, а код нас по имовини. Имовина треба да се задржи у власништву града, а учешће да узму велике компаније", каже Боровчанин.

Гости Ока су указали да је неопходно обновити инфраструктуру и градити нове објекте, а нове успехе попут оних протеклих година предвиђају само уз другачију Владу која би више уложила у спорт. Велика победа би била, кажу, када би спортска правила завладала и у политици.

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње