Цане нуди јемство

Станко Суботић Цане понудио Специјалном суду у Београду јемство од пет милиона евра, како би му укинуо притвор и омогућио одбрану са слободе.

Адвокати Станка Суботића Цанета саопштили су, на конференцији за новинаре у Београду, да је њихов клијент понудио јемство од пет милиона евра, како би му Специјалном суду у Београду укинуо притвор и омогућио одбрану са слободе.

Ово је највиши износ јемства који је неки окривљени икада понудио спрском правосуђу, као гаранцију да ће се одазивати свим позивима суда, а трећи који нуди Суботић.

Његови претходни предлози јемства од 700.000 и два милиона евра одбијени су, не због висине новчаног износа, већ због разлога за одређивање притвора који не могу бити замењени јемством, а то су утицање на сведоке и тежина кривичног дела.

Јемство се, иначе, одређује само у случају да је разлог за притвор опасност од бекства.

Суботић је готово четири године у бекству - недоступан правосудним органима Србије - и Специјални суд му суди у одсуству за оптужбе да је организатор криминалне групе која је шверцовала цигарете током 1995. и 1996. године у Србију и тако стекла корист од 28 милиона евра и осам милиона америчких долара.

Суботићев бранилац по службеној дужности Предраг Марић изјавио је да је јуче суду предао предлог јемства за укидање притвора, да би му се омогућила одбрана са слободе и непосредно суђење на којем би могао да изнесе своју одбрану и каже шта све зна о шверцу цигарета деведесетих.

Суботићев генерални пуномоћник Радослав Тадић рекао је да ће у случају да суд прихвати јемство, Суботић доћи у Београд и пред судом изнети своју одбрану и сазнања о шверцу дувана.

Марића је као браниоца по службеној дужности именовао Специјални суд 15. септембра, пошто су његови адвокати Владимир Бељански и Радослав Тадић пет дана раније отказали пумономоћје за заступање, с образложењем да суд њиховом клијенту није обезбедио право на одбрану.

Суђење у одсуству

Суботићу се суди у одсуству пошто је у вишегодишњем бекству, па је присуство браниоца на суђењу обавезно.

Он живи у Швајцарској, чији кривични закон не познаје кривично дело злоупотребе службеног положаја у сопственој фирми, за које се Суботић терети у Србији, и тамо не може да буде ухапшен.

Суботић је, међутим, хапшен пре две и по године на аеродрому у Москви, по спрској потерници, али је после два месеца пуштен јер је то кривично дело по руском закону застарело.

Суботићева група оптужена је да је шверцом цигарета 1995. и 1996. године стекла корист од 28 милиона евра и осам милиона америчких долара.

Поред Суботића, у бекству су и његов сестрић Никола Милошевић, Јовица Ранђеловић и Ивана Крчмаричић и за њима су расписане Интерполове потернице.

На оптуженичкој клупи су и некадашњи директор Савезне управе царина Михаљ Кертес, оснивач јединице Шкорпиони Милан Милановић Мргуд, бивши начелник новосадске полиције Миодраг Завишић, бивши шеф новосадске Државне безбедности Милован Попивода и бивши радници царине Небојша Николић Тарзан и Драго Додевски.

Оптужени су и радник Суботићевог предузећа "Миа Уб" Мирослав Пешић, певачица Ивана Олујић, Лука Ненадић и Стеван Бановић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи