понедељак, 17.02.2025, 13:05 -> 15:57
Извор: РТС
Одређен притвор власнику газдинства осумњиченом да је оштетио буџет за 1,8 милиона евра
Виши суд у Београду одредио је до 30 дана притвора власнику пољопривредног газдинства "Драган Тикић" из Вршца Д. Т због сумње да је са још 15 осумњичених различитим пореским кривичним делима оштетили буџет државе за више од 218 милиона динара, а затим прикривали незаконито порекло тако стеченог новца.
Притвор је Д. Т. одређен како не би утицао на сведоке и да не би у кратком временском периоду поновио кривично дело, саопштила је портпаролка Вишег суда Милица Величковић.
Суд је одредио притвор и А. Н, да не би поновио кривично дело, док је притвор М. Т. И Ж. В. одређен како не би утицали на сведоке.
З. Н. је суд одредио меру забране напуштања стана уз примену електронског надзора.
Такође, суд је З. Н, М. Т, М. Т, С. И. Н, Г. В, Ј. К, М. К, З. С, Р. Т, Г. Р, Г. В. и А. Н. одредио забрану приласка, комуницирања и састајања са сведоцима.
Претходно је тужилаштво саопштило да су се, осим двоје осумњичених који су изнели своју одбрану, сви остали бранили ћутањем, односно искористили су своје законско право да не износе одбрану.
Наредбом о спровођењу истраге осумњиченима се на терет стављају кривична дела из Кривичног законика – удруживање ради вршења кривичних дела и прање новца, као и пореска превара у вези са порезом на додату вредност у продуженом трајању и пореска превара у вези са порезом на додату вредност у продуженом трајању из Закона о пореском поступку и администрацији у продуженом трајању.
Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић најавио је да ће тужилаштво наложити и спровођење финансијске истраге против осумњичених и са њима повезаних лица.
Постоје основи сумње да је Д. Т. од 1. јануара 2020. године до 30. септембра 2024. осмислио план за вршење кривичних дела тако што је уз пристанак осталих осумњичених, носилаца малих пољопривредних газдинстава, која нису обвезници ПДВ-а, продавао сопствене пољопривредне производе – пшеницу, кукуруз, уљани репицу, меркантилну соју и сунцокрет и тако умањио пореску обавезу ПДВ-а са 15 на осам одсто, уједно остварио право на повраћај ПДВ-а, те умањио пореску обавезу плаћања пореза на приход од самосталне делатности.
Д. Т. је, како се сумња, тако користио 66 пољопривредних газдинстава која су ван система ПДВ-а и којима је фактички управљао он или чланови његовог домаћинства.
По налогу Д. Т, носиоци пољопривредних газдинстава издавали су откупне листове неистините садржине, представљајући своја газдинства као продавце и пољопривредне производе као своје, иако је сва роба преузимана на складиштима Д. Т. у чему им је помогла Ж. В, запослена код њега, а која је потписивала сваку отпремницу, свесна да ставља потпис на отпремници лажне садржине и тако помаже Д. Т. у пореском кривичном делу.
Имовину, коју су прибавили криминалним деловањем осумњичени су преносили на Д. Т, који је тако прибављену имовину држао и прослеђивао члановима своје породице, те улагао у куповину различитих непокрености, знајући да у тренутку пријема иста потиче из криминалне делатности, а све у намери да се прикрије незаконито порекло.
Коментари