Завршен други дан суђења Урошу Блажићу за масакр у Малом Орашју и Дубони – сведочиле породице убијених и рањених
У згради Специјалног суда у Београду настављено је суђење Урошу Блажићу, оптуженом за масовно убиство у селима код Младеновца и Смедерева. Родитељи убијених у селима Мало Орашје и Дубона сведочили су на суђењу Блажићима. Изјаву је дао и таксиста који је возио Блажића након масакра. Главни претрес наставља се сутра, такође сведочењем чланова породица страдалих и оштећених и очевидаца.
Адвокат Стефановић: Сведочења оштећених су разобличила срамну одбрану Блажића
Пуномоћник чланова породице рањених и убијених у селима Мало Орашје и Дубона Стефан Стефановић изјавио је да су данашња сведочења породица убијених и рањених разобличила "срамну одбрану" и исказ Уроша Блажића да је "био угрожен".
"Невероватно је да након 16 месеци од масакра Урош Блажић тврди да су њега други напали, да су га вређали, угрожавали, да се он осећао небезбедно, да је имао комплекс ниже вредности. То говори о његовој психопатологији, да је то психопата без трунке савести, без саосећања и емпатије према тим жртвама, јер их јуче уопште није ни помињао", нагласио је Стефановић у изјави новинарима након данашњег суђења.
Осврнувши се на питање које је тужилац постављао оштећенима да ли су убијени или рањени били у сукобу са Урошем Блажићем, Стефановић је поновио да је утврђено да није било никаквог сукоба између породице Блажић и било које друге породице. Он је додао да је Блажић званично изразио кајање, међутим својим понашањем и одбраном је поново нанео бол породицама.
Пуномоћник је поменуо да су оштећени данас причали о камионима који су након масакра били у дворишту Блажића, тражећи од суда да се утврди шта су камиони износили из куће и додао да су они имали огромну количину наоружања.
Мајка рањеног младића тврди да су Блажићи пре маскара малтретирали мештане села
У наставку суђења Урошу Блажићу мајка рањеног младића и комшиница породице Блажић, Милица Ивковић тврдила је да је породица Блажић пре масакра малтретирала мештане села.
Мајка рањеног Ивана Ивковића, која је иначе Блажићима комшиница у Дубони, је поред тога навела да је оптужени Радиша Блажић, отац Уроаш Блажића пуцао током свадбе свог старијег сина из пушке.
Она је додала да је њен син играо често фудбал са Урошем Блажићем и упитала оптуженог да ли му је криво што је пуцао у њега и што је остао инвалид после тога.
Милица Ивковић тврди да су Блажићи убијали псе по селу, да су пуцали сваке године за славу, као и да је Радиша Блажић узимао мито од мештана да им синови не иду на ратиште.
Њен супруг Милан Ивковић је рекао да су Блажићи од кад зна за себе имали оружје.
Оштећени су махом данас негодовали због јучерашњег понашања оптужених који су се, како тврде оштећени, смејали и били расположени.
Суђење се наставља сутра испитивањем сведока и оштећених.
Таксита који је возио Блажића након масакра сведочио на суђењу
Драгослав Антоновић, таксиста у чије возило је након масакра који је починио ушао Урош Блажић маја прошле године, у наставку суђења данас је испричао да је Блажић чим је ушао у аутомобил запретио бомбом и рекао да је убио 20 људи.
Антоновић је описао како је вожња изгледала и да је Блажић њему и путници Јелени Ајдиновић читао медијске натписе о масакру.
На питање тужиоца да ли је причао о свом оцу, Антоновић је рекао да јесте и да је рекао чиме се његов отац бави, на шта је Антоновић, како тврди рекао да ће он имати проблема због тога што је његов син учинио.
"Рекао је имам бомбу вози и пази шта радиш" навео је Антновић.
Оштећена Јована Павловић из Дубоне која живи у близини места на ком је пуцао Блажић, испричала да је чула пуцњаву и да су испред куће изашли њен отац и она где су затекли Блажића како излази из дворишта у ком је масакр починио.
"Блажић је ушао у свој аутомобил, међутим кад је видео мог оца изашао је и запуцао из пушке на све стране" рекла је она и додала да њу није видео од тенде, а да њен отац пуком срећом избегао метак.
Никола Митровић који је том приликом рањен у стомак рекао је да је Блажић те ноћи најпре испалио два рафала и зати мсу се чули појединачни пуцњи.
Митровић је навео и да је Блажић "оверавао" људе, тако што је прилазио док су лежили и пуцао у њих.
Милета Ранковић, младић који је успео да побегне када је кренула пуцњава у Малом Орашју, испричао је да је Блажић запуцао чим је стигао до ограде код дворишта, односно чим је изашао из аутомобила.
Горан Стевановић отац убијеног Немање Стевановића је исткаао да се на дрвету у дворишту у ком је пуцао Блажић остали меци који су доказ да је он оверавао децу, односно да се вратио и пуцао на нњих из другог правца.
Он је истакао имовинско-правни захтев у износу од 100.000 евра по члану породице.
Мајка убијеног младића у Малом Орашју сведочила на суђењу Блажићима
Сведочењем мајке убијеног младића, у Малом Орашју настављено је суђење Урошу Блажићу, оптуженом за масакр 4. маја прошле године у селима код Младеновца.
Ивана Миловановић, мајка убијеног Лазара Миловановића, испричала је да је тог 4. маја свог сина последњи пут видела када ју је око 13 часова довезао на аутобуско стајалиште како би отишла на посао.
Око 22.31 час јој је син послао поруку да ће је чекати код тог аутобуског стајалишта, међутим, када се аутобусом приближила месту, видела је полицију и много људи.
"Чим сам изашла из аутобуса, погледала у том правцу препознала сам га, имао је белу дуксерицу. Он је већ био без свести и у крви", рекла је она и додала да је поред њега и даље жив био Немања Стевановић, ком је рекла да се држи и да стиже помоћ.
Миловановићева је додала да њен син није ни познавао Блажића, а да је један од седам метака разорио срце њеном сину.
Она и њен супруг Милан Миловановић истакли су имовинскоправни захтев и придружили се кривичном гоњењу.
Први је за говорницу изашао оштећени Алекса Ђорђевић, који је остао при свом исказу и навео да се придружује кривичном гоњењу и истиче имовинскоправни захтев. Одговарајући на питање тужиоца да ли је пре догађаја познавао Блажића, Ђорђевић је рекао да га није познавао и да мисли да нико од присутних у Малом Орашју није био у сукобу с њим.
Мирољуб Миловановић, отац убијеног Александра Миловановића, навео је да истиче имовинскоправни захтев од 100.000 евра по члану породице.
Милан Пешић, који је тада рањен, такође се придружио кривичном гоњењу и истакао да истиче имовинскоправни захтев, а на питање тужиоца рекао је да није познавао Блажића и није био у сукобу с њим.
Претходно је судија прочитала молбу једног пуномоћника оштећених који је предложио суду да Јелена Ајдиновић не буде непосредно испитана, јер је трудна и лекар јој је саветовао да се не излаже стресу.
Ајдиновићева је иначе била путница таксија у који је Блажић након масакра ушао и уз претње бомбом таксисти наредио да вози. Међутим, пуномоћник оштећених Стефан Стефановић се није сагласио са овим предлогом уз образложење да има за њу питања.
Пуномоћници оштећених су за још осам особа тражили да због здравственог стања не буду непосредно испитани што је судија усвојила, док ће за Ајдиновићеву накнадно одлучити да ли ће само прочитати њен исказ из тужилаштва или ће је позвати на суђење ради додатног испитивања.
Породице убијених и рањених у масакру код Младеновца стигле у суд
У Специјални суд у Београду стигли су чланови породица убијених и рањених у масакру код Младеновца, где данас треба да сведоче у наставку суђења Урошу Блажићу, оптуженом за убиства.
Они су ушли у зграду Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду где се суђење одржава док је за овај предмет задужен Виши суд у Смедереву.
Оштећени су махом имали на себи црне мајице на којима је исписан датум 4. 5. 2023. са поруком “Живите”.
Стражари су их спровели у публику одакле ће пратити данашње суђење.
Урош Блажић и његов отац Радиша Блажић су спроведени из притвора у Смедереву, у ком су од хапшења 4. маја прошле године.
Они су јуче први пут јавно изнели одбрану те данас следе искази оштећених.
Припремно рочиште у овом предмету одржано је крајем јула у судници Окружног затвора у Београду, а због величине суднице само четворо оштећених је могло да присуствује.
Претходно је у мају припремно рочиште прекинуто чим су оптужени уведени у судницу Вишег суда у Смедереву јер су породице убијених и рањених насрнуле на њих.
Председница Врховног суда је почетком августа донела одлуку да се суђење одржи у највећој судници у згради Посебног одељења за организовани криминал Вишег суда у Београду, односно у Специјалном суду.
Ова судница подељена је на три дела решеткама и дебелим стаклом. У првом делу ће седети судија, тужиоци и адвокати и они ће бити решеткама и стаклом одвојени од Блажића.
Трећи део суднице је предвиђен за публику где ће седети оштећени. У овом суду новинари могу да прате суђење из медија центра, путем видео-преноса, потпуно одвојени од суднице.
Урош Блажић је оптужен да је 4. маја прошле године убио девет и ранио 12 особа. Његов отац Радиша Блажић је оптужен за оружје које је пронађено у његовој кући.
Урош Блажић је признао да је 4. маја прошле године убио девет и ранио 12 особа у селима Мало Орашје и Дубона, док је његов отац Радиша Блажић негирао да је оружје које је пронађено након масакра.
Виши суд у Смедереву који води ово суђење, из безбедносних разлога заседа у згради Специјалног суда у Устаничкој улици у Београду.
Урош Блажић је оптужен да је 4. маја прошле године убио девет и ранио 12 особа.
Његов отац Радиша Блажић је оптужен за оружје које је пронађено у његовој кући.
Коментари