Читај ми!

Понавља се суђење за 16 осуђених у афери "Индекс"

Апелациони суд у Београду правоснажно је потврдио ослобађајући део пресуде у афери "Индекс", док је осуђујући део првостепене пресуде за 16 окривљених укинуо и наложио да им се понови суђење. Том пресудом су окривљени били осуђени на казне затвора од осам година до шест месеци кућног затвора уз електронски надзор.

Суд је правоснажно ослободио од оптужбе за примање мита пет окривљених, док је првостепену пресуду којом је 16 оптужених било осуђено, вратио Вишем суду у Смедереву да им поново суди, наводи се у одлуци објављеној на сајту суда.

Према оцени Апелационог суда, правилан је закључак првостепеног суда да ослободи Мирослава Гаљка, Дејана Атанацковића, Рајка Ћосовића, Зорана Ковачевића и Ненада Одбрадовића од оптужби да су починили кривично дело примање мита помагањем, а од чега су Атанацковић, Ковачевић и Обрадовић били оптужени за подстрекавање у продуженом трајању.

Апелациони суд је укинуо осуђујући део првостепене пресуде којом је 16 окривљених било осуђено на казне затвора од осам година до шест месеци кућног затвора уз електронски надзор.

Суђење се понавља Свети Пурићу, Драгани Петровић, Саши Јовановићу, Драгану Батавељићу, Емилији Станковић, Зорану Симићу, Божин Влашковићу, Срђану Ђорђевићу, Милени Петровић, Ненаду Ђурђевићу, Андрији Томовићу, Ивану Чукаловићу, Оливери Којић, Радоју Брковићу, Миодрагу Мићовићу и Јасмини Нектаријевић.

У осуђујућем делу пресуде првостепеног суда Апелациони суд налази да је аргументација Вишег суда да је у тренутку доношења наредбе 14. септембра 2006. постојала наредба од 16. септембра исте године, због чега термин продужава се није довољан, јер је из списа касније издвојена као незаконит доказ наредба од 16. септембра.

Наиме, образложење првостепеног суда у погледу статуса сведока Т.С. не може се прихватити као јасно и аргументовано, јер уколико је он поступао као полицајац није могао бити испитан у својству сведока на околност његовог оперативног рада.

С обзиром на његов исказ и још три сведока нејасно је образложење да је Т.С. поступао као полицијски службеник, негода је имао сазнања о евентуалном кривичном делу и учиниоцу истог, те може имати једино својство сведока.

Образложење првостепеног суда да окривљени професори Правног факултета Универзитета у Крагујевцу имају статус службеног лица, Апелациони суд не може прихватити као довољно јасно и аргументовано.

Апелациони суд сматра да се жалбом окривљених и њихових бранилаца истиче да првостепени суд није изнео јасне и довољне разлоге да је у конкретном случају за учиниоце кривицног дела примање мита повољнији Кривични законик који се примењује од 1. јануара 2006. године.

Они су оптужени за корупцију на више правних факултета у Србији у вези са куповином испита и диплома.

На првој оптужници, која је подигнута још 2007.године, нашло се 89 оптужених међу којима су бројни професори, студенти и посредници.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи