Читај ми!

Укинута првостепена пресуда Дарку Шарићу за прање новца

Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду Дарку Шарићу и осталим осуђенима за прање новца и вратио првостепеном суду на поново суђење.

Дарка Шарића је Специјални суд у Београду 31. јула 2020. првостепено осудио на јединствену казну од девет година затвора као организаторa криминалне групе која је "опрала" више од 20 милиона евра прљавог новца, за који се верује да је стечен кријумчарењем кокаина.

Његови сарадници осуђени су тада на казне од две до седам година затвора, једна оптужена је ослобођена од оптужби, док је против двојице оптужба одбијена.

По налажењу Апелационог суда у осуђујућем делу, основано се жалбом Тужиоца за организовани криминал указује да је првостепени суд пропустио да одлучи о кривичном делу из прве тачке оптужнице - удруживање ради вршења кривичног које је окривљенима стављено на терет, па се ради о непотпуно решеном предмету оптужбе.

Такође, имајући у виду време извршења кривичног дела, по налаужењу Апелационог суда, основано се изјављеним жалбама указује да су разлози првостепеног суда потпуно нејасни и у знатној мери противречни у делу образложења где суд закљуцује да постоји сумња да новац који је уложен у предузеће "Штампа систем" потиче од продаје опојне дроге, те да се ради о прљавом новцу који припада групи која се у том временском периоду бавила вршењем кривицног дела неовлашцена производња и стављање у промет опојних дрога.

Kако је прецизирано у пресуди, из писаних доказа у списима предмета произлази да су радње везане за куповину и улагање у ово предузеће предузимане још током 2006. године, док из изреке пресуде произлази да је групу која се бавила вршењем овог кривичног дела Шарић оформио током 2008. године, а да је конверзија и улагање новца уследило тек 2008, 2009. и 2010. године.

Апелациони суд је закључио и да је првостепени суд правилно ослободио од оптужбе окривљене Дубравку Штрбац и Немању Kрстајица, имајући у виду да током поступка није доказано да су ови окривљени извршили кривична дела за која су оптужени, те да је дао довољно јасне, уверљиве и прихватљиве разлоге.

У поступку за прање пара, укинутом првостепеном пресудом поред Шарића био је осуђен и Небојша Јестровић на пет година затвора, некадашњи Шарићев адвокат Радован Штрбац на седам година затвора, док су на по четири године осуђени Предраг Милосављевић, Зоран Ћопић, Маринко Вучетић, Бојан Станојковић и Бобан Стоиљковић.

На по три године затвора били су осуђени Аргуш Ердинћ и Марко Дабовић, а по две године су добили Горан Богдановић и Стевица Kостић.

Супруга адвоката Штрпца, Дубравка Штрбац, ослобођена је оптужби, као и Немања Kрстајић, док је против Небојше Спасића и Душана Kовачевића суд одбио оптужбу.

Шарићу је за прање новца изречена казна од седам година, а за потстрекавање других на прање новца четири године затвора, а као јединствену казну суд му је изрекао девет година.

Проглашен је кривим јер је новац криминалне групе од шверца кокаина инвестирао у легалне токове.

Оптужени се у овом случају терете за догађаје који су се одиграли у току 2008, 2009. и 2010. године.

Прљав новац криминалне групе, коју је, према оптужници, 2008. године оформио Шарић са више других лица, а која се бавила кријумчарењем кокаина дрога, уводили су у легалне новчане токове и прикривали његово незаконито порекло.

Тужилаштво тврди да су Шарић и остали "опрали" око 22 милиона евра, зарађених кријумчарењем кокаина, а оптужени су то негирали.

Према наводима оптужнице за прање пара, новац од продаје кокаина који је набављан у земљама Јужне Америке пребациван је у Србију преко офшор компанија и уплаћиван на рачуне домаћих предузећа и појединих банака.

Ова средства коришћена су за приватизацију друштвених предузећа, али и куповину некретнина и земљишта.

Новац је, између осталог, улаган и у новосадски хотел "Путник", "Митросрем" из Сремске Митровице, "Палић" из Суботице, бројне некретнине на Златибору.

Оптужени су се, међутим, бранили да су инвестирали у предузећа и земљишта, али и да је реч о легално зарађеном новцу.

Шарићу је у току поновљено одлуцивање пред Апелационим судом о жалбама на првостепену пресуду којом је осуђен на 15 година затвора као организатор криминалне групе која је шверцовала кокаин из Латинске Америке у Западну Европу, након што је Врховни касациони суд укинио правоснажну пресуду због непрописно састављеног судског већа и наложио поновно одлучивање по жалбама.

Шарићу је 24. децембра прошле године Апелациони суд укинуо притвор и одредило кућни притвор уз електронски надзор, али је у међувремену, 14. априла ухапшен због сумње да је од почетка 2020. до 14. априла 2022. године, организовао организовану криминалну групу која је у међународним размерама на територији Јужне Америке, спроводила криминални план договарања неовлашћене куповине кокаина, његов транстпорт до Европе ради даље продаје, а све у циљу стицања финансијске користи.

Тада су са њим ухапшени и његов адвокат Дејан Лазаревић, Урош Радовановоћ (који се раније презивао Мишић), Данило Одовић, Душко Мирковић и Данило Стојановић.

уторак, 24. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње