Пресуде у афери "Индекс" – укупно 61 година затвора
Виши суд у Смедереву изрекао је након више од десет година суђења првостепене пресуде за 27 оптужених за продају диплома и испита на Правном факултету у Крагујевцу.
Судско веће Вишег суда у Смедереву је 16 оптужених, од којих је 12 професора, осудило на укупно 61 годину затвора, јавља дописник РТС-а.
Четворо оптужених је ослобођено кривице, а о осталима ће се одлучивати у посебном поступку.
На највишу казну затвора, од осам година затвора, осуђен је бивши декан Правног факултета у Крагујевцу Свето Пурић, професорка Драгана Петровић осуђена је на седам година, професорка Емилија Станковић на пет, аутолимар из Велике Плане Саша Јовановић шест година, професор Божан Влашковић на четири, а професор Драган Батавељић на шест година.
Иван Чукаловић добио је две године затвора, шеф студентске службе Зоран Симић пет, професорка Милена Петровић три, као и професори Срђан Ђорђевић и Ненад Ђурђевић.
Оливера Којић осуђена је на две године, Андрија Томовић на три, Радоје Бркић на две, као и Миодраг Мицовић, а Јасмина Нектаријевић осуђена је на шест месеци кућног затвора.
За то кривично дело запрећена је максимална казна од 12 година затвора.
Више тужилаштво у Смедереву тражило је појединичне казне, од две до једанаест година и одузимање незаконито стечене имовинске користи.
Одбрана не верује да ће пресуда моћи да опстане
Весна Младеновић, заменица Вишег јавног тужиоца у Смедереву, наводи да су лица осуђена за примање мита.
"У принципу се одлука суда донекле и подудара са предлогом тужилаштва", приметила је Младеновићева.
Изрицању пресуда претходило је двомесечно изношење завршних речи тужиоца и бранилаца.
Адвокати одбране, незадовољни пресудом, тврде да су докази прикупљани незаконито.
"Мислим да је донета једна чудна пресуда, не верујем да ће моћи да опстане из разлога што има доста претпоставки. И мислим да је прекорачен оптужни акт. Ово је једна жељена пресуда, судија је као тужилац пресудила", сматра адвокат одбране Слободан Сврзић.
Студенти сматрају да је време да се стави тачка
Управа Правног факултета у Крагујевцу није желела да коментарише пресуде за своје колеге.
Студенти сматрају да је време да се стави тачка и не желе да факултет има било какву љагу.
Ректор Ненад Филиповић каже да је Универзитет у Крагујевцу, пре свега Правни факултет, био на лошем гласу због афере "Индекс".
"За нас је право олакшање да се тај процес оконча без обзира на исход", истиче Филиповић.
Изрицањем првостепених пресуда, за 12 професора Правног факултета у Крагујевцу и њихових сарадника стављен је зарез на аферу.
До правоснажности важи претпоставка невиности за осуђене и могућност да држе наставу.
За половину оптужених процес је застарео
Више јавно тужилаштво у Смедереву тражило је око 120 година затвора за 27 оптужених.
Првобитном оптужницом из 2007. године обухваћено је 89 особа за 122 кривична дела.
Међутим, суђење су пратила многобројна одлагања, враћања на почетак, па је за половину оптужених процес застарео.
Професори, студенти и особље крагујевачког, нишког и београдског Правног факултета оптужени су за злоупотребу службеног положаја и фалсификовање пошто се појавио снимак признања једне студенткиње о давању и примању мита.
Према оптужници, положени испит коштао је од 500 до 1.000 евра, а диплома од 12.000 до 16.000 евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар