Преиначена пресуда за злочин у Кључу

Апелациони суд у Београду преиначио је ослобађајућу пресуду и осудио на по 12 година затвора припаднике Војне полиције Војске Републике Српске Марка Пауковића и Драгана Бајића због оптужби за убиство пет муслиманских цивила у месту Камичак, у општин Кључ у Босни и Херцеговини, 1992. године.

Они су претходно у два наврата били ослобођени од оптужби након суђења пред Одељењем за ратне злочине у Београду.

Против ове пресуде другостепеног већа Апелационог суда, пошто је на штету окривљених –дозвољена је жалба у трећем степену, о којој ће олучивати трећестепено веће Апелационог суда.

Бајић и Пауковић су осуђени због кривичног дела ратни злочин против цивилног становништва јер су као припадници Војне полиције Шесте санске бригаде ВРС, 10. октобра 1992. године у месту Камичак убили Хасана Рахића (60), Минку Јусић (70), Муниру Хотић (54), Ђемилу Бехар (54) и малолетну Сафету Бехар (12).

У образложењу Апелационог суда наводи се да изведени докази несумњиво указују на окривљене као извршиоце овог кривичног дела и са сигурношћу упућују на једини могући закључак да су управо окривљени извршили кривично дело које је предмет оптужбе.

Они су из аутоматских пушака испалили већи број метака и лишили живота петоро цивила, што, како наводи суд, указује да су деловали као саизвршиоци.

"У вези са тим, суд је утврдио да је код окривљених постојао јединствени умишљај да се оштећени лише живота и активно су учествовали у радњи која је имала ту последицу, један је прихватао радње другога као своје и заједничке изражавајући тиме вољу да заједно изврше дело", наводи се у образложењу пресуде.

Апелациони суд је од олакшавајућих околности за окривљене ценио њихов ранији живот, да су у време извршења кривичног дела имали 21, односно 24 године, као и њихове породичне прилике.

Као отежавајућу околност, суд је ценио тежину извршеног кривичног дела и настале последице, односно да је том приликом страдало петоро људи, од чега четири жене, од којих и једна девојчица од 12 година, те да су оштећени били незаштићена лица која нису допринела оваквом понашању окривљених, нити су код њих могла изазвати осећај угрожености.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове