Бивши радник ДБ-а сведочио о праћењу Ћурувије

Суђење четворици припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, настављено је у Специјалном суду у Београду сведочењем њиховог тадашњег колеге Драгана Павића.

Драган Павић, који је је радио као шеф једне од смена за праћење Ћурувије при београдском центру Државне безбедности (ДБ), испричао је суду да су шефови у ДБ-у тражили да се о кретању Ћурувије извештава чешће него што је то било уобичајено када се прате друга лица.

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству.

Павић је тврдио да је на чешћем извештавању о Ћурувији инсистирао Радоњић, као и да је дан пре убиства одељење за пратњу претрпело његову критику јер нису на време јавили да је Ћурувија ушао у пасаж зграде, пре него је стигао у свој стан.

Сведок је тврдио да задужени за пратњу заправо нису каснили, јер према његовом мишљењу није било потребе да се извештава на сваких 10 корака лица под пратњом. За убиство Ћурувије је сазнао из медија, јер је са својом сменом завршио пре ликвидације новинара, напоменуо је Павић.

Приговарајући Павићевом сведочењу, Радоњић је истакао да никада није тражио да се извештава на сваких 100 метара о кретању лица и потврдио да је критиковао шефа Одељења за праћење Зорана Павића, али зато што, како је навео, "није рађено професионално".

Суђење ће бити настављено сутра.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Према оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.

Кључни сведок у том процесу је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених.

Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела "земунског клана".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње