Марковићевој и Коматини притвор продужен за још 30 дана

Виши суд у Београду продужио је притвор бившој директорки Агенције за борбу против корупције Зорани Марковић, бившем градском секретару за урбанизам и грађевинске послове Ненаду Коматини и за још пет осумњичених у том случају.

Притвор им је продужен за још 30 дана, рекла је Танјугу портпаролка суда Тања Кољеншић.

Они су ухапшени у великој полицијској антикоруптивној акцији "Резач" 26. децембра, након чега им је одређен притвор због особитих околности да ће у случају боравка на слободи ометати поступак утицањем на сведоке.

Прошле седмице у том случају је укинут притвор Љиљани Матовић, Звездани Цветановски и Владимиру Николићу, а један осумњичени се брани са слободе.

Осумњичени у том случају су и С. С., М. И., С. П., Г. С,. И. Ђ. и Б. Н.

Истрага против Марковићеве, Коматине и осталих се води због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили буџет Града Београда за више од 45 милиона динара, а репубички буџет за више од 44 милиона динара.

Полиција је након хапшења осумњичених саопштила да се сумња да је Г. С. по налогу власника "Србијапројекта", поднео захтев за издавање Решења о употребној дозволи за објекат у Улици царице Милице, који је у власништву тог предузећа.

Сачинивши предлог Решења о употребној дозволи, Г. С. га је доставила на потпис Коматини, који га је потписао и издао употребну дозволу да је објекат подобан за употребу.

Осумњиченима је на основу достављене пројектно-техничке документације, како се сумња, било познато да употребна дозвола одступа од грађевинске дозволе, која је издата на локацијску дозволу у погледу спратности објекта.

На тај начин, осумњичени су оснивачима привредног друšштва "Србијапројект" прибавили корист која се огледа у праву својине на бесправно саграђеном делу објекта површšине 216,28 метара квадратних, чија је трžжишšна вредност већа од 1.500.000 динара.

Власници "Србијапројекта", како се сумња, нису платили накнаду за градско грађевинско земљишšте од 45.400.820,23 динара.

Полиција је у суботу након хапшења саопштила да се Марковићевој на терет ставља да је током 2012. године, по претходном договору са одговорним лицем предузећа "Србијапројект" Г. С., иницирала поступак за закључење Анекса 1 Уговора о купопродаји непокретности у Улици царице Милице о уношењу валутне девизне клаузуле.

Након тога, З. Ц. је сачинила предлог Анекса и доставила га Љ. М., која није обавила контролу наведеног анекса šшто је била дуžжна да учини, након чега га је доставила помоћнику одговорног лица Републичке дирекције за имовину С. П., који није обавио надзор над применом прописа, šшто је био дуžжан да учини.

Анекс уговора је закључен без миšшљења Републичког јавног правобранилаšштва и без закључка Владе Републике Србије, која је једина надлежžна да одлучује о прибављању непокретности у јавну својину.

Осумњичени су на овај начин противправно прибавили имовинску корист предузећу "Србијапројект" и његовим власницима у износу од 44.426.921,10 динара, који представља разлику између исплаћене и првобитно уговорене купопродајне цене, и на тај начин ошšтетили буџет Републике Србије.

У намери да прикрију незаконито порекло имовине, осумњичена одговорна лица предузећа "Србијапројект" починила су кривично дело прања новца тако šшто су од септембра 2013. до маја прошšле године обавила пренос имовине, иако су знала да та имовина потиче из кривичног дела.

На основу Одлуке о расподели добити коју је донела Скупšштина предузећа "Србијапројект" и предузеће "Лухтон инвест" д. о. о., осумњичени Г. С. је са рачуна предузећа "Србијапројект" обавио пренос 23.084.807 динара на рачун предузећа "Лухтон инвест" д. о. о., саопштила је полиција наког хапшења.

Укинут притвор осумњиченима за ТП "Баново брдо"

Специјални суд у Београду укинуо је притвор осумњиченима који су ухапшени у акцији "Резач", због сумње да су Републику Србију и ТП "Баново брдо" оштетили за више од 1,9 милијарди динара и прибавили противправну имовинску корист већу од 1,7 милијарди динара.

Судија за претходни поступак донео је 21. јануара решење којим је осумњиченима Јовици Ђурићу и Предрагу Филиповићу укинуо притвор јер су престали разлози због који је мера притвора одређена, а имајући у виду да су испитани предложени сведоци, рекла је Танјугу портпаролка суда Тања Кољеншић.

Радмили Спасић притвор је из истих разлога укинут 6. јануара, додала је Кољеншићева.

Ђурић је одговорно лице предузећа "WEG tehnology", а Филиповић председник Скупштине ТП "Баново брдо", одговорно лице "Делта брокера" и овлашћени представник и преговарача у име "Делта холдинга".

Спасићева је одговорно лице Центра за аквизиције у оквиру привредног друштва "Делта М" и председница УО "Делта инвестмента".

Тужилаштво за организовани криминал води истрагу против поменутих, као и против Александра Милосављевића и Златице Врцаловић, затим помоћника руководиоца пројекта у Центру за контролу Агенције за приватизацију Републике Србије Миодрага Марковића, судских вештака грађевинске струке Бранка Грујића и хидрограђевинске струке Војина Марковића.

Они се сумњиче да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица, а Марковић се сумњичи да је извршио кривично дело несавестан рад у служби.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње