уторак, 12.01.2016, 10:56 -> 20:08
Извор: РТС, Танјуг
Настављено суђење за убиство Славка Ћурувије
Суђење четворици припадника Државне безбедности, оптуженим за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, настављено је сведочењем шефа смене у Деветом одељењу у време убиства, Ратка Љубојевића.
Некадашњи оперативац Државне безбедности Ратко Љубојевић каже да је после убиства Славка Ћурувије саставио два примерка извештаја која је предао дежурном начелнику. Тврди да су око петог октобра 2000. године добили налог да униште све свеске са извештајима па и оне о праћењу Славка Ћурувије.
"Све смо исцепали и ставили у џакове. Мислим да је спаљено у Термоелектрани у Обреновцу. Налог је сигурно дошао из кабинета директора, а ко је тамо наредио не знам. Уништавање свезака је небитно, јер су извештаји о раду редовно слати у аналитику", каже сведок Ратко Љубојевић.
Сведок је изјавио и да мисли да је аутомобил, који је према оптужници коришћен приликом убиства, предао оптуженом Ратку Ромићу и тадашњем функционеру ДБ-а Франку Симатовићу.
Од изјаве сведока, већи утисак на адвоката породице Ћурувија оставио је каже напад заступника одбране на фондацију Славко Ћурувија.
Адвокат Зора Добричанин је на почетку суђења цитирала наводе из новина према којима је фондација добила новац из Рокфелерове фондације.
"Ради се по мени о отварању старе приче о издајницима и патриотама. Понавља се ту прича практично значи убијен је издајник Иван Стамболић па је покушано убиство издајника Вука Драшковића па је онда убијен издајник Славко Ћурувија. Ја једино тако могу да разумем ову причу и то је по мени суштина", каже адвокат породице Ћурувија, Слободан Ружић.
Адвокат оптужених Радоњића и Ромића, Зора Добричанин Никодиновић каже да је по њој довољно да се фонд Славка Ћурувије финансира споља.
"То је мени довољно такође ми је довољно и да се фонд за хуманитарно право финансира споља што значи довољно. Мени то довољно значи да ту нико није самосталан", каже Зора Добричанин
Тужилаштво тврди да је Славко Ћурувија убијен по налогу непознатих особа из највиших структура власти, поред осталог због јавних иступа у којима је критиковао носиоце политичке власти.
За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству.
Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године. Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Према оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".
Ћурувија је убијен у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.
Кључни сведок у том процесу је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Улемек Легија након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених.
Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела "земунског клана".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар