Читај ми!

Наставак истраге за убиство Ћурувије

Допуна истраге против четворице осумњичених припадника Државне безбедности за убиство новинара и власника "Дневног телеграфа" Славка Ћурувије 1999. године, настављена је саслушањем сведока.

У Тужилаштву за организовани криминал испитан је некадашњи официр за безбедност ЈСО Веселин Лечић, док је своје сведочење раније започето, наставио припадник ДБ-а Бранко Важић, рекла је за Танјуг бранилац двојице окривљених адвокат Зора Добричанин Никодиновић.

Допуну истраге, по налогу Специјалног суда, спроводи Тужилаштво за организовани криминал.

Специјални суд у Београду 24. јула је вратио на допуну истраге оптужницу подигнуту у јуну против некадашњег шефа Београдског центра ДБ-а Милана Радоњића, главног обавештајног инспектора у Другој управи ДБ-а Ратка Ромића, али и тадашњег начелника Ресора ДБ-а Радомира Марковића и припадника резервног састава тог ресора Мирослава Курака.

Тужилаштво за организовани криминал је одмах донело наредбу о допуни истраге ради бољег разјашњења ствари у том предмету, да би се испитала основаност наведене оптужнице и да би се прикупили одређени докази.

Оптужницом, која је била подигнута 6. јуна, окривљени су се теретили да су "из ниских побуда" убили новинара и власника листа Дневни телеграф Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, односно да су извршили кривично дело тешко убиство.

Марковић се терети да је то дело извршио у подстрекавању, а остали су оптужени као саизвршиоци.

Радоњић и Ромић су у притвору, Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница.

Убиство је извршено у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије службе за маркетинг Дневног телеграфа, у времену између 16.39 и 16.45.

Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије.

Кључни сведок у овој истрази након чијег исказа су ухапшени оптужени 13. јануара ове године је некадашњи припадник ДБ-а, односно командант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија.

Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара дао исказ Тужилаштву у ком је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.

Са Ћурувијом је у време убиства тада била његова невенчана супруга, историчарка Бранка Прпа, која је сведочила у истрази током које је саслушано више десетина сведока, а последњи је сведочио у среду – некадашњи министар унутрашњих послова Душан Михајловић.

У време убиства Ћурувије на власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО-а у атентату на вођу СПО-а – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999. године.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду и за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току им је поновљено суђење.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи