Сведок о убијању Муслимана у Сребреници

Звонко Бајагић, сведок одбране рекао да Радован Караџић у јулу 1995. није знао за убијање Муслимана из Сребренице. Караџић никада не би одобрио убијање муслиманских заробљеника, каже Бајагић.

Радован Караџић у јулу 1995. године није знао за убијање Муслимана из Сребренице, рекао је сведок одбране Звонко Бајагић на суђењу Караџићу пред Хашким трибуналом.

Тадашњи припадник Војске Републике Српске, Звонко Бајагић је то посведочио на основу утиска који је стекао током сусрета са Караџићем на Палама, три дана после пада Сребренице.

Караџић, кога је добро познавао, никада не би одобрио убијање муслиманских заробљеника, рекао је Бајагић.

Тадашњи председник РС и врховни командант њених оружаних снага Караџић оптужен је за геноцид над око 7.000 муслиманских мушкараца из Сребренице у данима пошто је ВРС, 11. јула 1995. године, заузела ту енклаву која је била под заштитом УН.

Сведочећи са шајкачом на глави, Бајагић је изјавио је да је 13. јула 1995. био у Сребреници и у оближњим Поточарима видео укрцавање муслиманског становништва у аутобусе. Тврдио је, међутим, да није видео одвајање мушкараца од њихових породица.

Одговарајући на питања тужилаца, Бајагић је потврдио и оно што није навео у изјави Караџићевој одбрани - да је видео велики број муслиманских заробљеника на фудбалском игралишту у селу Нова Касаба.

Према његовим речима, када је један од двојице "Грка добровољаца" у редовима Дринског копуса, са којима је тада био, фотографисао заробљенике, начелник за безбедност те јединице Вујадин Поповић је узео апарат и осветлио филм, "да не би остао траг о том сликању".

Трибунал је потпуковника Поповића 2010. године неправоснажно осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници.

Бајагић је тужиоцима потврдио да се у Сребреници састао и са командантом ВРС Ратком Младићем, те да је, истог дана у његовој кући у Власеници, Младић разговарао са замеником министра унутрашњих послова РС Томом Ковачем.

На сугестију тужиоца да су заробљеници из Сребренице морали бити тема, Бајагић је одговорио да то не зна, зато што у разговору није учествовао.

Сведок је рекао и да је за масовно убиство сребреничких Муслимана у селу Кравица, 13. јула 1995. године, сазнао "сутрадан".

Према оптужници, убиство 1.000 заробљеника у Кравици било је први у низу злочина над сребреничким Муслиманима.

Тужилац је тврдио да је Бајагић из изјаве одбрани изоставио све те догађаје да би показао да Караџић ништа о њима није знао, када су се састали 14. јула на Палама. Сведок је то одбацио речима да га о томе нико из одбране није ни питао.

Током сусрета, Бајагић је, према сопственим речима, питао Караџића, кога је знао као "поштеног, богобојажљивог човека", шта ће се догодити са муслиманским становништвом из Сребренице, чије је одвођење видео.

Караџић је био "нешто нервозан" и одговорио му је да "гледа своја посла".

"Било ми је жао што тај народ пати, који је пролазио поред моје куће... Правио сам разлику између цивилног становништва, које је патило, као и српско, и њихових војника који су зликовци", рекао је Бајагић.

Заробљеници на игралишту у Новој Касаби сведока "уопште нису интересовали" зато што је "претпостављао да су војска".

"Нису можда сви, али за мене су злочинци," рекао је сведок.

Бајагић је истовремено признао да му је било "драго што је Сребреница пала" зато што су муслиманске снаге из енклаве "нанеле силу љутих јада" Србима у околном подручју.

На сугестију тужилаца да је Караџићу, током сусрета на Палама, рекао све што је знао о тим заробљеницима, убиствима у Кравици и одвођењу становништва, Бајагић је остао при исказу да је председника РС питао само где се одводе цивили.

Иако је у радном распореду Караџићевог кабинета, приказаном у судници, било записано да је Бајагић тамо боравио до раних јутарњих сати 15. јула 1995. сведок је тврдио да се на кратко састао с Караџићем и да је то можда било 13. јула.

Док га је додатно испитивао Караџић, Бајагић је нагласио и да је за масовно убиство у Кравици сазнао "сутрадан" после њиховог сусрета, а не дан после злочина, како је претходно одговорио на питање тужиоца.

Позван од председавајућег судије Огон Квона да прецизира да ли је за кравички масакр сазнао дан пошто се догодио, сведок је одговорио да "није сигуран - 14. или 15. јула".

Како је изјавио, са Караџићем о томе није разговарао на Палама.

Следећег сведока одбране, Караџић ће пред судије извести сутра.

Оптужница га терети и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских И снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом