среда, 22.08.2012, 13:25 -> 16:20
štampajХаг тражи доживотну за Толимира
Тужилаштво Хашког трибунала затражило доживотни затвор за пензионисаног генерала Војске Републике Српске Здравка Толимира, оптуженог за геноцид у Сребреници. Доживотна затворска казна једина примерена, рекао у завршној речи тужилац Питер Меклоски. Толимир одбацио оптужбе и рекао да су оне неосноване и да нису доказане.
Представница Хашког трибунала Нерма Јелачић потврдила је да је тужилаштво затражило доживотну затворску казну за пензионисаног генерала Војске Републике Српске Здравка Толимира, оптуженог за геноцид у Сребреници.
Тужилац Питер Меклоски у синоћној завршној речи рекао је да је, током суђења, доказао Толимирову кривицу за организацију и спровођење операције убијања више од 7.000 Муслимана у данима пошто је ВРС 11. јула 1995. заузела Сребреницу.
Доживотну затворску казну, тужилац Меклоски описао је као једину примерену.
"Генерал Толимир мора сносити одговорност зато што је био на челу убилачке групе" која је од 13. до 16. јула 1995. спровела наређење Радована Караџића и Ратка Младића да сви војно способни муслимански мушкарци из Сребренице буду убијени, рекао је тужилац Меклоски.
Толимир је тиме, по речима тужиоца, "дао значајни допринос" спровођењу удруженог злочиначког подухвата у којем је убијено више од 7.000 сребреничких Муслимана.
Тужилац Меклоски нагласио је да је тај "ужасни злочин", по наређењу председника РС и команданта ВРС, "испланирала и спровела" безбедносно-обавештајна управа Главног штаба ВРС на чијем је челу био генерал Толимир.
Операцију масовног убијања Муслимана на терену је организовао Толимиру подређени безбедносни официр Главног штаба Љубиша Беара, а спровеле су је снаге Дринског корпуса ВРС и одред под контролом ГШ, рекао је тужилац Меклоски.
Трибунал је 2010. неправоснажно прогласио пуковника Беару кривим за геноцид у Сребреници и осудио на доживотни затвор. Заједно са Беаром, на доживотни затвор тада је осуђен и Вујадин Поповић, безбедносни официр Дринског корпуса ВРС.
Према речима тужиоца, операцију убијања великог броја Муслимана, Толимирова безбедносно-обавештајна управа спровела је за четири дана са запањујућом ефикасношћу и "хладном окрутношћу", што доказује да је ланац команде био у потпуности укључен у почињење злочина.
Толимир: Оптужбе без правног и чињеничног основа
Здравко Толимир је у завршној речи рекао да су оптужбе против њега за геноцид у Сребреници неосноване и током суђења нису доказане.
Сугеришући да би требало да буде ослобођен, генерал Толимир је на почетку завршне речи истакао је да је Тужилаштво, током процеса, против њега изнело велики број оптужби "без правног и чињеничног основа", као и доказа спекулативне природе.
"Толимир је, по тужилаштву, значајно допринео двоструком удруженом злочиначком подухвату - убијања војно способних мушкараца и прогона становништва Сребренице. Ниједан од тих навода није заснован на чињеницама које се могу доказати ван разумне сумње", рекао је Толимир, који се брани сам.
Генерал Толимир је током рата у БиХ, од 1992. до 1995. године, био помоћник за обавештајно-безбедносне послове тадашњег команданта ВРС Ратка Младића.
"Тужилаштво каже да сам био један од најближих сарадника и саветника генерала Младића, претпостављајући кривичну одговорност Младића која у овом предмету није доказивана. Чињеница да сам био његов помоћник не може бити основ за извлачење закључака о мојој одговорности", нагласио је Толимир.
Оптужени је тврдио и да су сведоци оптужбе, а нарочито они који су признали кривицу, нагодивши се са тужиоцима, теретили "без икаквих
доказа".
Као пример поменуо је бившег официра ВРС Момира Николића који је признао кривицу за учешће у сребреничком злочину због чега је осуђен на 20 година затвора, а затим је у корист тужилаштва сведочио на више хашких суђења.
Толимир је истакао и да је током суђења доказано да су Сребреница и Жепа, иако проглашене демилитаризованим зонама, биле коришћене као "војна упоришта" Армије БиХ у чију су корист против ВРС деловали и Унпрофор и НАТО.
Оптужница против Здравка Толимира
Толимир је у осам тачака оптужен за геноцид, удруживање ради почињења геноцида, истребљење, убиства, прогон, присилно премештање и депортацију Муслимана из Сребренице из Жепе од јула до новембра 1995.
Према оптужници, снаге ВРС су у систематски погубиле око 7.000 муслиманских мушкараца из Сребренице на више локација у околини Зворника и Братунца, у данима пошто су 11. јула 1995. заузеле ту енклаву која је била под заштитом УН.
Суђење генералу Толимиру у Хагу почело је 26. фебруара 2010. године. Тужиоци су пред судије извели 126 сведока, а Толимир, који се брани сам, само четири.
Толимир је ухапшен у 31. маја 2007, а сутрадан су га власти Републике Српске пребациле у Хаг. Влада Србије, на чијем челу је био Војислав Коштуница, саоштила је тада да је Толимир ухапшен у Републици Српској.
Толимир је, међутим, у првом појављивању пред Трибуналом тврдио је да је ухапшен у свом стану у Београду, а онда пребачен преко Дрине у Републику Српску.
У првом појављивању пред судијом у Хагу, 4. јуна 2007, Толимир је одбио да се изјасни о кривици, после чега је судија, у складу с правилима Трибунала, у спис унео да је оптужени изјавио да није крив.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар