Читај ми!

Случај "Агробанка", размена оптужби

Двојица бивших гувернера Млађан Динкић и Дејан Шошкић оптужују један другог за пропусте у контроли Агробанке. Одговорност негира и бивши премијер Мирко Цветковић. Заступник улагача у Агробанку из ЕУ за колапс криви принудну управу.

Бивши и садашњи функционери размењују оптужбе због одговорности у афери "Агробанка". Бивши гувернер Дејан Шошкић тврди да није одговоран. Kаже да су губици у Агробанци стварани годинама и пита зашто Млађан Динкић, док је био гувернер, није банци одузео дозволу за рад. Из Министарства привреде и финансија, сада са Динкићем на челу, одбацују оптужбе и питају Шошкића шта је за време мандата урадио поводом великих губитака Агробанке.

Бивши премијер Мирко Цветковић такође је негирао било какву умешаност у аферу "Агробанка" и поручио да га не може угрозити хајка коју против њега воде поједини медији.

Агробанка је претила да поремети финансијске токове, каже бивши премијер, и зато је држава морала да реагује. Цветковић је апеловао на интелектуалце, невладине организације, извршну власт да не дозволе да се без аргумената води хајка.

"Наравно да су оптужбе на мој рачун потпуно бесмислене, јер се оне, како сам могао из таблоида да видим, своде на то да сам ја пријатељ особе која је била у Управном одбору, па дала оставку. Ви крајем септембра добијате прву информацију у року од три месеца, већ имате и уведене прво једне, па друге мере, онда прављење нових анализа и решавање једног врло озбиљног проблема", рекао је Цветковић.

Према његовим речима, све три институциује заслужују похвале за то што су урадиле у последњих шест месеци.

Руководство НБС у претходне две године открило је скриване губитке Агробанке.

Бивши гувернер Дејан Шошкић, у чијем је мандату уведена принудна управа, каже да су успели да заштите депозите грађана, привреде и финансијску стабилност у земљи. Шошкић пита зашто гувернер Млађан Динкић 2002. године није одузео дозволу за рад лошој банци каква је била Агробанка, која је и тада имала губитке.

"Зашто представници државе и приватних власника у Скупштини акционара и Управном одбору Агробанке нису спречили лоше пословање банке и сменили руководство Агробанке током последњих 12 година? Како то да је Антонић опстајао као директор банке све док га одлуком гувернера НБС није разрешила, увођењем принудне управе 29.12.2011. године", навео је бивши гувернер Шошкић.

Саопштењем на саопштење

Из Министарства привреде и финансија, са Млађаном Динкићем на челу, саопштавају да до 2003, док је Динкић био гувернер, Агробанка није имала губитке и да је пословала у складу са прописима. Наводе да је истрага јасно показала да су губици Агробанке од 300 милиона евра настали тек у последњих неколико година.

"Уместо што је затварао очи и заташкавао истину о катастрофалном стању у Агробанци, тако што након откривања дубиозе у децембру прошле године није чак ни сменио вицегувернера надлежног за контролу банака, бивши гувернер НБС са апсурдним и неозбиљним нападима покушава да пребаци одговорност на друге", наводи се у саопштењу Министартва привреде и финансија.

Међу предузећима која су добијала кредите од Агробанке налази се и суботичка фирма "Азохем". Медији преносе да је реч о 20 милиона евра. Јожеф Каса каже да га је централа Агробанке одредила да буде члан Управног одбора те азотаре, како би контролисао њено пословање. У изјави за Радио-телевизију Војводине каже да ће учествовати у истрази, уколико буде позван.

"Пре свега, Јожеф Каса није за себе ни динар узео и све што сам радио, радио сам стручно и савесно, а сви пласмани у азотари су обезбеђени хипотекама, према томе нису те паре проћердане", рекао је Каса. 

Случај "Агробанке" представници страних улагача описују као највећи пример банкарске малверзације у новијој историји финансијских операција. Заступник страних улагача Алеш Шкоберне каже да је Принудна управа у неколико потеза направила пљачкашки маневар и вештачки створила услове за стечај "Агробанке".

"У послу који је у име и за рачун Републике Србије извела НБС, лежи кључ за све даље потезе који су се одвијали са искључивањем свих акционара, изузев државе Србије, која је тада овладала са скоро петином власништва Агробанке и била највећи појединачни акционар те финансијске институције", наводи Алеш Шкоберне.

Тужилаштво за организовани криминал покренуло је истрагу против председника Извршног одбора Агробанке Душана Антонића и још девет особа, осумњичених да су оштетили ту банку незаконитим одобравањем кредита.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње