НТП Ниш шири капацитете - више од 70 компанија и 1.000 инжењера у новој згради
Изградња нове зграде Научно-технолошког парка (НТП) у Нишу улази у завршну фазу, а отварање је планирано за почетак следеће године. Нови простор ће повећати капацитете парка три пута и додатно оснажити позицију једног од најуспешнијих и најперспективнијих научно-иновационих центара у Србији.
У времену када су алгоритми постали невидљиви савезници свакодневног живота, нишки стартап је одлучио да их примени у здравству. Њихова мобилна апликација користи медицинске методе и вештачку интелигенцију за анализу отиска стопала, аутоматски детектујући равна стопала и друге деформитете. На основу добијених података, алгоритам креира персонализован план вежби и прати напредак корисника.
"Апликација функционише тако што корисник остави отисак на папиру. Наш алгоритам, базиран на медицинским методама, израчунава степен деформитета, а корисник добија персонализован план вежби које треба да ради. Апликација омогућава и праћење напретка током времена, као и поновно скенирање и увид у резултате. То је олакшање и за лекаре и за саме родитеље" каже Димитрије Здравковић из стартапа "Archfix".
Он истиче да је НТП препознао њихов потенцијал и омогућио даљи развој и излазак на нова тржишта.
НТП Ниш – Центар иновација и развоја
У Научно-технолошком парку у Нишу алгоритми нису ограничени само на здравство. Око педесет компанија са више од 500 запослених развија иновативне производе из области аутомобилске, текстилне, фармацеутске и електронске индустрије.
Нови објекат НТП, који се гради између Електронског факултета и Студентског центра, простире се на око 9.500 квадратних метара и обухвата канцеларијске просторе и лабораторије. Завршетак изградње планиран је почетком следеће године.
"Изградња нове зграде научно-технолошког парка утростручиће капацитете НТП Ниш, биће интегрални део система НТП и омогућиће да парк окупи преко 70 компанија у којима ће радити више од 1.000 истраживача, младих инжењера на новим иновативним производима. Ово ће бити значајан замајац за развој иновационог екосистема у Нишу", наглашава Милан Ранђеловић, директор НТП Ниш.
Иновациони дистрикти као покретачи развоја
Ниш, са својим универзитетом, богатом традицијом и положајем на раскршћу коридора корак по корак ближи се "TehNis" - технолошком комплексу који спаја истраживање, иновације и индустрију.
"Развој НТП надаље директно зависи од начина укључења осталих актера, пре свега Универзитета у Нишу, факултета, института, на чему активно радимо. Та платформа за даљи развој иновационих система у Нишу је иновациони дистрикт 'TehNis' који се састоји од факултета, института, НТП и компанија које су у парку", објашњава Ранђеловић.
Ниш – град технике и нових технологија
Свако ко је у другој половини прошлог века пролазио кроз Ниш могао је приметити таблицу "Добро дошли у град електронике".
Ниш је деценијама био синоним за прве таласе технолошког развоја. Турбулентне деведесете су донеле затишје, али знање и искуство никада нису нестали. Данас се Ниш поново препознаје као град технике и нових технологија, у коме се сусрећу искуство старих мајстора и енергија младих иноватора.
Коментари