Читај ми!

Србија постала део СЕПА, заједничког европског система за плаћања у еврима

Србија је од данас званично члан Јединственог подручја плаћања у еврима (Single Euro Payments Area - SEPA), саопштила је НБС. Гувернер Јоргованка Табаковић истакла да је прикључење подручју СЕПА признање за Србију, јер показује потпуну усклађеност са свим релевантним прописима ЕУ у тој области. Почетак практичне примене система СЕПА у Србији очекује се у мају 2026. године, рекао је министар финансија Синиша Мали.

Народна банка Србије саопштила је да је Србија од данас званично део географског обухвата Јединственог подручја плаћања у еврима (SEPA).

"Народна банка Србије (НБС) је предузела кораке да усагласи своје платне системе и регулативу са стандардима Европске уније (ЕУ). Србија је овим постала 41. чланица СЕПА, што представља важан корак на њеном путу европских интеграција", истиче се у саопштењу.

Као резултат тога, објашњава НБС, сви учесници у платним шемама Европског савета за плаћања моћи ће да шаљу односно примају трансакције СЕПА трансфера одобрења (SEPA Credit Transfer - SCT), инстант трансфера одобрења (SEPA Instant Credit Transfer - SCT Inst) и директних задужења (SEPA Direct Debit - SDD) ка учесницима односно од учесника у SCT, SCT Inst и SDD платним шемама из Србије када српске финансијске институције приступе наведеним шемама.

Приступање српских финансијских институција платним шемама СЕПА, према календару Европског савета за плаћања, биће омогућено од новембра 2025. Најранији датум оперативне спремности за пружаоце платних услуга из Србије јесте мај 2026. Тачан датум биће саопштен касније.

Гувернер Народне банке Јоргованка Табаковић истакла је да је прикључење подручју СЕПА признање за Србију, јер показује потпуну усклађеност са свим релевантним прописима ЕУ у тој области и још један доказ европског пута.

"Република Србија је у домаћи платни промет, који представља далеко највећи део свакодневних плаћања грађана и предузећа, током протеклих година увела најсавременије сервисе засноване на трансакцијама извршеним у неколико секунди и развила савремену домаћу платну картицу, а водећи рачуна и о независности и поузданости националног платног система. Придруживање СЕПА, за које смо одавно спремни, сада нам даје прилику да и платни промет са земљама ЕУ учинимо ефикаснијим, а НБС ће и даље тај процес спроводити, водећи рачуна о свим поменутим принципима", изјавила је Табаковић.

Ђорђо Андреоли, генерални директор Европског савета за плаћања, рекао је да укључење Србије у СЕПА представља значајан корак напред у побољшању интеграције плаћања широм Европе и показује континуирану посвећеност Европског савета за плаћања хармонизацији електронских плаћања изван ЕУ.

Мали: Примена система СЕПА у мају 2026. године

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали рекао је да се почетак практичне примене система СЕПА у Србији очекује у мају 2026. године, саопштило је Министарство финансија.

"Захваљујући томе што постајемо део СЕПА, наши грађани ће много ефикасније, брже и јефтиније извршавати платне трансакције у еврима са земљама чланицама SEPA, а то су, између осталих, све чланице Европске уније (ЕУ). Ово постигнуће формално потврђује усклађеност Србије са свим релевантним прописима ЕУ у области платног промета и додатно учвршћује нашу посвећеност европском путу. Ово је резултат Плана раста Европске уније за Западни Балкан, који има за циљ да убрза економску конвергенцију са ЕУ и ојача регионалну сарадњу", рекао је Мали.

Овим чланством, напомиње, Србија ће омогућити ефикасније, сигурније и јефтиније извршавање платних трансакција у еврима са чланицама СЕПА, под истим условима који важе унутар Европске уније.

ЕК поздравила улазак Србије у СЕПА

Европска комисија поздравила је улазак Србије у СЕПА, до чега је дошло након позитивне одлуке Европског савета за плаћања (ЕПЦ).

"Ово је практичан пример утицаја Плана раста за Западни Балкан, иницијативе Европске уније за убрзање социо-економске интеграције Западног Балкана и његових грађана у ЕУ, укључујући и кроз постепени приступ одређеним областима јединственог тржишта ЕУ на основу усклађивања са правним тековинама ЕУ", наводи се у саопштењу ЕК.

четвртак, 22. мај 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом