уторак, 08.04.2025, 05:50 -> 06:15
Извор: РТС
"Банатски двор" имаће још 12 бушотина, набавка опреме је већ уговорена
Дуго најављивано, проширење складишта гаса "Банатски двор" је почело. Неопходно је за сигурно снадбевање - не само због раста потрошње у индустрији већ и због већег броја прикључених домаћинства.
Складиште "Банатски двор" једино је у Србију а сада му се капацитет дуплира. Имаће још 12 бушотина, а набавка опреме је већ уговорена. Носиоци посла су акционари "Банатског двора" "Србијагас" и "Гаспром".
Министарка рударства и енергетике у техничком мандату Дубравка Ђедовић Хандановић каже да је укупна вредност инвестиције 145 милиона евра.
"Капацитети ће се проширити до 750 милиона метара кубних гаса. Ми смо до сада складиштили у постојећим скалдиштима Банатског двора и захаљујући складиштима у Мађарској - долазили до додатних капацитета. И захваљући овој инвестицији значајно ћемо подићи ниво резерви гаса у нашој земљи. А то значи да можемо да реагујемо у случају непредвоиђених ситуација", рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић.
Душан Бајатовић, директор "Србијагаса" наводи да су финансијска средста обезбеђена уз подршку Владе Србије преко "Србијагаса".
"Ми ћемо то кредитирати. А неће утицати битно у смислу тарифа на оптерећеност крајњих потрошача, тако да можемо да будемо задовољни са тим договором. Рок за завршетак посла је крај 2026. године. НИС ће радити бушотине, остало ћемо радити кобиновано са нашим руским колегама али и са неким европским и америчким постављачима опреме", каже Бајатовић.
Поред сигурног дотока руског гаса Балканским током, Србија гас добија и из Азербејџана.
"Наравно да нам је циљ да и даље диверсификујемо изворе снабдевања гасом, то смо учинили завршетком изградње интерконекције између Србије и Бугаске, наставићенмо са Северном Македонијом са Румунијом и кроз пројект реализације додатног складиштења гаса", каже Дубравка Ђедовић Хандановић.
Читава Европа покушава да дође до нових извора гаса. Брисел је најавио да ће већ крајем месеца чланице почети да пуне складишта за следећу зиму. И док цене нафте падају, гас држи високу цену управо због велике тражње.
Коментари