уторак, 11.02.2025, 19:07 -> 20:39
Извор: РТС
Око: НИС на линији ватре, може ли Србија да купи време
Још две недеље остало је до почетка примене америчих санкција за НИС, а још је неизвесно ко ће први попустити. Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је за "Око" да је НИС највећи део новца реинвестирао. Брокер Ненад Гујаничић наводи да решење једначине не може да се добије пре завршетка рата у Украјини. Радојка Николић, уредница портала "Магазин бизнис" каже да се Србија окреће енергетској сарадњи према САД и први морак је било потписивање Споразума о стратешком партнерству у области енергетике, у децембру 2024.
У Влади је одржан састанак Радне групе за праћење активности Министарства финансија Сједињених Америчких Држава, Канцеларије за контролу стране имовине. Ресорна министарка, Дубравка Ђедовић Хандановић истиче да Влада посвећено ради како би се спречиле негативне последице најављених санкција НИС-у и да се ситуација у вези са НИС-ом прати на дневном нивоу.
НИС је упутио званичан захтев Одељењу за контролу стране имовине Секретаријата за финансије САД за одлагање санкција, који су званично подржале Србија и Мађарска.
Гујаничић: Руси немају интерес да продају НИС
Брокер брокерске куће "Моментум" Ненад Гујаничић сматра да су најављене санкције САД номинално санкције НИС-у, а реално су уперене ка држави како би Србија променила свој спољнополитички курс.
"Писмом које смо упутили у САД ми куцамо на затворена врата, немамо много јавних информација да ли се нешто променило", сматра Гујаничић.
Када је реч о Русији, сматра да нема никакав интерес да уступи власништво над НИС-ом.
"Можемо рећи да Руси немају никакав политички постицај да препусте власничку структуру, а ни економски интерес да продају НИС", каже Гујаничић.
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић пак каже да су санкције уперене ка компанији НИС, као што су уведене и према многим компанијама широм света.
Бајатовић: Није проблем да се нафта набави, већ како да се плаћа
"Заједничким писмом са Мађарском добићемо на времену, а ту су и фирме које би такође биле погођене овим санкцијама", каже Бајатовић.
Каже да комуникација са ОФАК-ом тече динамично, и да су већ разменили три круга папира.
"Они неће да вам напишу ни хоће ни неће, они постављају питања на која ми одговарамо. Ми морамо да обезбедимо прераду нафтних деривата, иначе ћемо да будемо плен компанија ван Србије. НИС није финансирао никакав рат, они су углавном рефинсирали профит у модернизацију саме компаније", каже Бајатовић.
Пример Росњефта и Гаспром банке
Бајатовић је навео примере "Росњефта" и "Гаспром банке" у Немачкој, и да овде није проблем да се нафта набави већ како да се плаћа.
"Ниједна западна бака неће овде радити са НИС-ом и то је највећа опасност, јер тешко да ће нека банка радити у рубљима или динарима", објашњава Бајатовић.
Када је реч о томе ко ће пре да попусти у натезању, САД или Русија, Бајатовић каже да не можете да очекујете од Русије да нешто што вреди 4 милијарде сада прода за 600 милиона.
"За 45 дана извести такву трансформацију је немогуће, ово је врло комплексно", наглашава Бајатовић.
Радојка Николић: Енергетски заокрет ка Америци
Радојка Николић, уредница портала "Магазин бизнис" подсећа да су Србија и Сједињене Америчке Државе потписале 18. децембра 2024. Споразум о стратешком партнерству у области енергетике.
Како каже, то је први корак који иде ка оријентацији Србије према америчкој помоћи, више него са Русијом.
"То је први стратешки споразум. Никад није било тог споразума, односи се баш на енергетику и могућност америчких инвеститора да инвестирају у Србију“, каже Николићева, наводећи да је у јануару потписан споразум о стратешком дијалогу.
Подвлачи да се Србија окреће сарадњи према САД и ово је био први корак.
"Није се очекивало да ће се завршти до 25. фебруара. То је најава да ће се проблем ставити на сто и да ће почети његово решавање“, истакла је Николићева, осврћући се на санкције НИС-у.
Говорећи о "Росњефту", каже да је то друга прича – реч је о санкцијама које је Немачка после избијања руско-украјинског сукоба увела компанији која је стратешки важна, јер 12 посто енергената се добија из три рафинерије, а у једној има већинско власништво Росњефт, и они нису обавили национализацију.
Додаје да Берлин и Брандембруг зависе од те рафинерије.
Иначе, како је подвукла, у прилог чињеници да се Србије окреће у енергетском смислу Америци, Николићева каже да су на Стратешком споразуму о енергетици, Американци радили више месеци, радило је пет америчких агенција, а заинтересовани су да учествују у изградњи Ђердапа 3, што ће им поћи за руком.
Русија намерава да прода рафинерију у Бургасу у Бугарској, продаје неке позиције у Румунији и излази из овог дела Европе, закључила је Николићева уз напомену да су кључни енергетика и стратешке сировине.
Нема решења за гасну једначину без Русије у наредних 20 година
Директор "Србијагаса" каже да уколико постоји воља решење за НИС може да се нађе као што се нашло и за друге компаније широм Европе.
"Постоји више примера, и небитно је да ли су те санкције европске или неке друге, то без Вашингтона не може. САД држе шапу на Европи. Богатији продају сиромашним и то је увек тако. Али решење гасне једначине у наредних 20 година није могуће без Русије", нагласио је Бајатовић.
Гујаничић, међутим, каже да ако санкције буду стриктне да ће бити и примењене, али да не види решење за НИС пре завршетка рата у Украјини.
"Морамо бити мудри и куповати време, то је оно што можемо", каже Гујаничић.
И Бајатовић се слаже да се питање НИС-а неће брзо решити.
"Оно што јесте проблем је плаћање и нафте и гаса, јер не можете да радите са западним банкама као коресподентима, али да се решење увек нађе и да док год редовно плаћамо гас имаћемо и редовно снабдевање", каже Бајатовић.
Директор "Србијагаса" наводи да ћемо добити нови гасни споразум са Русијом, али формалне преговоре не очекује пре 2027. године.
Коментари