Читај ми!

Велико интересовање за градњу зелених електрана – плануле пријаве за соларна улагања

Завршен је други круг аукција за изградњу електрана на обновљиве изворе енергије уз подстицаје државе – снаге 424,8 мегавата. Саветник министарке енергетике Раде Мрдак каже да је аукција показала велику заинтересованост, нарочито за пројекте соларних електрана. Истакао је новитет у рангирању пројеката при чему се мотивишу произвођачи да струја која се произведе остане у Србији.

Пријава за други круг аукција за градњу постројења зелене енергије је завршена, а саветник министарке енергетике Раде Мрдак каже да је велико интересовање за други круг аукција.

Пристигло је 40 пријава, што оцењује да је велика бројка.

"Те пријаве када бисмо превели у снагу електрана које траже подстицаје долазимо до 1.171 мегавата", истакао је уз коментар да је то скоро три пута више од планираног подстицаја.

Може се очекивати велика конкуренција, истакао је Мрдак потврдивши да се бира најповољнија цена уз друге критеријуме.

"Гледаћемо и спремност инвеститора да свој капацитет понуди за снабдевање крајњих купаца становника Србије", навео је новину у рангирању.

Како каже, хоће да мотивишу повлашћене произвођаче да осим производње јефтине струје, електрична енергија остане у Србији.

Процедура даље налаже да се прегледају пријаве, а да потом следи стварање ужег круга, софтвер ће извршити рангирање.

Плануле пријаве за соларне електране

До сада су углавном стизале понуде за градњу ветропаркова, а тек по нека за соларне електране.

Тренд се у потпуности променио, каже Мрдак.

"Илустративно је да смо за ветроелектране добили исти број пријава као и на прошлим аукцијама – седам пријава. Док је са друге стране за соларне електране пристигло 33 пријаве, а на прошлим аукцијама је било само девет", рекао је Мрдак.

Саветник министарке енергетике истиче да су се пријављивали и страни и домаћи инвеститори.

"Страни улагачи су доминантно на преносном систему, развијају велике пројекте", истакао је гост из Министарства енергетике.

Домаћи инвеститори су углавном на дистрибутивном нивоу где су мањи пројекти, каже Мрдак.

Најатрактивније локације за градњу соларних су на југу Србије и југоистоку, како каже, то су најбоље локације. За ветропаркове Јужни Банат и источна Србија.

Колико има соларних и ветроелектрана

Србија сада има 608 мегавата ветроелектрана – 11 таквих електарна. Соларних електрана је 182 мегавата – њих укупно 179 електрана, али ако додамо и електране купаца произвођача идемо на 4.000 малих електрана, представља Мрдак.

"Што се тиче капацитета са малих аукција, већ је реализовано 115 мегавата, а очекујемо 600 мегавата да се у наредне две године реализује".

Држава је зацртала да до краја деценије Србија обезбеди 45 одсто електричне енергије из обновљивих извора.

Према подацима Агенције за енергетику Републике Србије, удео зелених мегавата је данас 37 одсто удела обновљиве електричне енергије у нашем националном електро-енергетском миксу.

"Ако се ослонимо на капацитете које добијамо са аукција и додамо велике пројекте које развија ЕПС, пре свега мислим на 1.000 мегавата соларних електрана са батеријским складиштењем, има разлога за оптимистичност да се испуни циљ", наводи саветник министарке енергетике.

петак, 07. фебруар 2025.
6° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове