четвртак, 06.02.2025, 11:41 -> 13:38
Извор: Радио Београд
Сарадња, историјско наслеђе, жути аутобуси и наравно Пикси - из угла јапанског амбасадора у Београду
Србија и Јапан развијају сарадњу на свим пољима и важно је на најбољи начин искористити пријатељство два народа, које се протеже кроз готово цео период дипломатских односа, поручио је у интервјуу за Радио Београд 1, амбасадор Јапана у Београду Акира Имамура.
"Била је година 1882. када је Милан Обреновић разменио писма са царем Меиџијем. То је био почетак. Имали смо тешке тренутке, имали смо ратове, али и јако добре периоде. Мислим да у овом тренутку имамо пријатељске односе у многим областима, нарочито у економији. Сарадња на том пољу се убрзано развија. Претходне године имали смо интензивну размену посета на политичком нивоу", истакао је Имамура.
Билатерална сарадња убрзала се након посете премијера Шинза Абеа Београду 2008. године. Амбасадор Имамура подсећа да је тада представљена и Иницијатива за сарадњу на Западном Балкану.
"Она има два стуба. Један је промоција реформи и подршка напорима свих земаља Западног Балкана на путу ка чланству у Европској унији. Други стуб је промоција међусобне сарадње унутар региона, како би се кроз заједнички рад дошло до помирења. Мислим да је што се тиче првог сегмента учињено много, нарочито у економској интеграцији у европско тржиште, кроз јапанске инвестиције и помоћ. Има напретка и у међусобној сарадњи, нарочито у областима енергетике и у туризму," навео је амбасадор.
Акира Имамура рекао је за Радио Београд 1 да су јапански инвеститори задовољни инвестиционом климом у Србији.
"Трошкови пословања су конкурентни, имате одличан људски потенцијал и инвеститори могу да добију снажну подршку државе. За јапанске фирме је јако важно то што се Србија граничи са земљама Европске уније. Тако можемо да снабдевамо и тамошње тржиште и наше компаније које на њему послују. Смањујемо ризик од прекида ланца набавке. Постоји и други тренд. Једна наша компанија прави погон у Инђији, који ће обезбеђивати подршку фабрици у Новом Саду. Први пут формирамо ланац снабдевања унутар ваше земље, што ће сигурно послати позитиван сигнал новим инвеститорима. И јапанска влада ће дати подршку. Почели смо преговоре о билатералном инвестиционом споразуму,“истакао је амбасадор Имамура.
Када је реч о политичким односима, Имамура каже да се наставља размена посета на највишем нивоу и подсећа на недавну посету тадашње министарке спољних послова Јоко Камикаве Србији.
И тада је поручено да Србија и Јапан добро сарађују на међународном плану. Приоритет за званични Токио је и очување стабилности у региону, као и решавање питања Косова и Метохије:
"Подржавамо решење кроз дијалог Београда и Приштине, уз посредовање Европске уније. Напредак у дијалогу требало би да допринесе нормализацији односа између две стране и да буде кључ за напредак на европском путу. Подржавамо разговоре и позивамо све да испуне обавезе преузете договорима, а ту је и формирање Заједнице општина са српском већином," нагласио је.
Јапан ће од априла бити домаћин Светске изложбе ЕXПО 2025 у Осаки. Акира Имамура је у интервјуу за Радио Београд 1 представио основне идеје тог пројекта.
"ЕXПО у Осаки за главну тему има пројектовање друштва будућности, које би било боље и одрживо, уз правилну употребу технологије. Планирали смо изложбу као платформу за стварање такве будућности, уз подршку земаља учесница. Биће представљена 161 земља, међу којима је и Србија. Ваш павиљон се гради, ускоро би требало да буде завршен, а ЕXПО почиње средином априла и трајаће шест месеци. Колико сам чуо, ваши представници ће у Осаки промовисати ваш ЕXПО 2027. Србија ће свакако имати одличну прилику да представи свој тренутни развој, своје културно наслеђе. Свака земља ће имати свој национални дан, српски је планиран за 15. септембар," истакао је амбасадор.
Амбасадор Имамура се у интервјуу осврнуо и на дугу историју међусобне подршке Србије и Јапана, на помоћ наше земље након земљотреса и цунамија 2011. године, као и на јапанске донације после 2000. године.
Подсетио је да се Београђани сећају популарних жутих аутобуса који су били названи "јапанци", а у градском саобраћају су функционисали 20 година.
Имамура је истакао и да две земље повезују и култура и спорт. Велика је популарност јапанских филмова и стрипова у Србији, док Јапанци прате успехе наших спортиста попут Новака Ђоковића. На том пољу, свакако је највише учинио садашњи селектор фудбалске репрезентације Србије Драган Стојковић Пикси, који је деведесетих постао права легенда у Јапану, играјући за Нагоју, а касније добио и царско одликовање.
Коментари